Co symbolizuje logo PiS? Wyjaśniamy

Co oznacza logo PiS?
Co oznacza logo PiS? Fot. Sławomir Kamiński / AG
Jednym z pytań, jakie internauci zadają w Google o partię Prawo i Sprawiedliwość, jest to o logo ugrupowania. Co właściwie symbolizuje orzeł wpleciony w litery będące skrótem nazwy?


O tym, jak ważne potrafi być logo partii, świadczy choćby ostatnia dyskusja o plakatach wyborczych Patryk Jakiego, kandydata na prezydenta Warszawy. "Wstydzi się pan partii, którą reprezentuje?" – pytał konkurenta Rafał Trzaskowski. Bo na billboardach zabrakło charakterystycznego orła ze skrótem PiS.

Logo PiS zadebiutowało w 2005 roku. To, co na nim widzimy, nie jest przypadkowe. "Wizerunek i wyrażana przez logotyp treść posiadają znaczną wartość symboliczną o charakterze republikańskim" – pisał w swojej analizie Marcin Fijołek, politolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

"Dominującym elementem logotypu PiS jest zarys głowy orła w koronie. Oprócz
oczywistego odwołania do patriotyzmu zastosowany znak graficzny wyraża w swym
znaczeniu solidny zestaw wartości moralnych, z którymi chciałaby utożsamiać się partia kierowana przez Jarosława Kaczyńskiego – orzeł symbolizuje wiarę, zwycięstwo, patriotyzm, cnotę, majestat oraz troskę o rodzinę. Korona oznacza natomiast godność, ambicje, honor i sukces" – analizował dalej.


Czy te wartości moralne mają zastosowanie w praktyce? To kwestia mocno dyskusyjna. Nie ulega jednak wątpliwości, że logo PiS jest bardzo rozpoznawalne.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...