Spełniło się marzenie Kaczyńskiego? Rada Europy chce, by Rosja oddała wrak Tu-154M

Rosja ma obowiązek zwrócić Polsce wrak tupolewa. Problem w tym, że zamachowe paliwo już dawno się wyczerpało.
Rosja ma obowiązek zwrócić Polsce wrak tupolewa. Problem w tym, że zamachowe paliwo już dawno się wyczerpało. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Czy wreszcie spełni się to, do czego od lat dążyło Prawo i Sprawiedliwość? Rada Europy przegłosowała właśnie rezolucję w sprawie zwrotu Polsce wraku tupolewa. Teoretycznie oznacza to, że Rosja ma obowiązek zwrócić szczątki maszyny Polsce.


Za rezolucją głosowało 41 osób, a wstrzymało się sześć. Dzięki temu mamy do czynienia z pierwszym międzynarodowym dokumentem, który wzywa Rosję do działania. Zwrot tupolewa miałby nastąpić "bez dalszej zwłoki" i przy "ścisłej współpracy z polskimi ekspertami".

Celem jest "uniknięcie dalszego pogarszania stanu potencjalnego materiału dowodowego". Co więcej, Rosjanie zostali zobowiązani do zaprzestania działań, które mogłyby zostać uznane za bezczeszczenie terenu katastrofy. Wszystko ze względu na "silne znaczenie emocjonalne dla wielu Polaków".

Otwartym pozostaje jednak pytanie, czy Kreml uszanuje decyzję Rady Europy. Dotychczasowe doświadczenia społeczności międzynarodowej z Rosją nakazują zachować w tym temacie sceptycyzm.

źródło: TVN24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...