PiS chce zablokować Zdanowską. Ze skazaną burmistrz innego miasta jednak nie ma problemu

Czy Hanna Zdanowska może zostać prezydentem Łodzi?
Czy Hanna Zdanowska może zostać prezydentem Łodzi? fot. Marcin Wojciechowski/Agencja Gazeta
Prawo i Sprawiedliwość chce uniemożliwić Hannie Zdanowskiej, by objęła ona po wyborach urząd prezydenta Łodzi. Z sondaży wynika, iż jest ona raczej żelaznym faworytem wyborów. Problemem jest to, że w ostatnim czasie wobec Zdanowskiej zapadł prawomocny wyrok. Tymczasem od roku skazana jest także sympatyzująca z PiS burmistrz Rabki-Zdroju. I tu o żadnym wygaszaniu mandatu nikt nie mówi.


Ewa Przybyło została skazana na karę 6 tys. zł grzywny za niedopełnienie obowiązków służbowych. Wojewodzie małopolskiemu nie przyszło jednak do głowy, by usunąć ją ze stanowiska. Nie było też wezwań do ustąpienia, gdy Przybyło zdecydowała się startować w wyborach.

Burmistrz Rabki-Zdroju jest bezpartyjna, ale sympatyzuje z PiS. W sądzie broniła jej Małgorzata Wassermann. Na narty do Rabki-Zdroju jeździ Andrzej Duda. Zanim Przybyło została burmistrzem, pracowała jako asystentka posła Edwarda Siarki z PiS.
Nie jest to zresztą jedyna taka sprawa. W Nieporęcie kandyduje wójt Maciej Mazur skazany prawomocnie za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwym. W jego przypadku wojewoda także nic nie zrobił.

Zdanowska może być prezydentem?
W rozmowie z naTemat rzecznik KKW Hanny Zdanowskiej Bartosz Domaszewicz wyraził opinię, że decyzja wojewody Zbigniewa Raua jest wynikiem politycznego nacisku z Warszawy.

Przepisy w takich przypadkach nie są jednoznaczne. Z jednej strony ustawa o pracownikach samorządowych mówi, że prezydentem nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem.

Z kodeksu wyborczego wynika jednak że w wyborach może kandydować osoba prawomocnie skazana na karę grzywny. Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński wskazuje na opinię prawną konstytucjonalisty Krzysztofa Skotnickiego z Uniwersytetu Łódzkiego.

Według Skotnickiego osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu na karę grzywny za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego może kandydować na urząd prezydenta miasta i może pełnić tę funkcję w razie uzyskania mandatu z wyborów.

Dlaczego? Norma szczególna (kodeks wyborczy) uchyla normę generalną (ustawa). Przywołał też drugą zasadę, w myśl której norma późniejsza uchyla wcześniejszą. A kodeks został uchwalony później (2011) niż ustawa o pracownikach samorządowych (2008).

źródło: "Rzeczpospolita"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...