To wyjaśnia nerwowość PiS. W ciągu miesiąca zaliczyli gigantyczny spadek poparcia

Nerwowe działania PiS nie mogą dziwić. W ciągu miesiąca PiS straciło 11 pp., a nad Koalicją Obywatelską ma tylko 7 pp. przewagi.
Nerwowe działania PiS nie mogą dziwić. W ciągu miesiąca PiS straciło 11 pp., a nad Koalicją Obywatelską ma tylko 7 pp. przewagi. Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta
Jaki był powód zaskakującej zmiany narracji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości, które nagle porzuciło twarz dobrego gospodarza na rzecz agresji i kampanii opartej na wzbudzaniu strachu? Zdaje się, że czwartkowy wieczór przyniósł odpowiedź na to pytanie. Odnajdujemy ją w porównaniu sondażu Kantar Public z września z tym, który opublikowano 18 października.


Jak informowaliśmy w naTemat.pl, z najnowszego sondażu pracowni Kantar Public wynika, że Zjednoczona Prawica (czyli koalicja Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski oraz Porozumienia) cieszy się aktualnie poparciem 31 proc. Polaków. Nad najsilniejszymi rywalami z Koalicji Obywatelskiej "dobra zmiana" ma już tylko 7 pp. przewagi. To dużo?

Tak można sądzić dopóki nie zna się informacji o tym, jak bardzo poparcie dla formacji rządzącej zmieniło się w ciągu ostatniego miesiąca. A spadek ten jest szokujący! Dokładnie przed miesiącem również informowaliśmy o badaniu Kantar Public i wówczas PiS wraz ze swoimi satelitami cieszyło się poparciem na poziomie... 42 proc. Od połowy września Zjednoczona Prawica straciła więc aż 11 pp.

A jak wygląda zmiana w notowaniach opozycji? To dla "dobrej zmiany" kolejne złe wieści. We wrześniu Kantar Public nie pytał jeszcze o Koalicję Obywatelską. "Najsilniejszą" konkurencją była wówczas PO, tracąca do lidera aż 22 punkty. Obecnie na opozycyjną koalicję, w której platformersom towarzyszy Nowoczesna i Inicjatywa Polska, chce zagłosować 24 proc. Polaków.


Na tym nie koniec opozycyjnych zysków, bowiem o 4 pp. zwiększyło się poparcie dla Polskiego Stronnictwa Ludowego. O dwa punkty więcej mają antysystemowcy z Kukiz'15, a jeden dodatkowy punkt Kantar Public postawił przy logo Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
"Wyobraźcie sobie, co by było...".[b] Terlikowski zaskakuje opinią ws. naklejek "Gazety Polskiej"[/b]

"Wyobraźcie sobie, co by było...". Terlikowski zaskakuje opinią ws. naklejek "Gazety Polskiej"

Joanna Scheuring-WielgusJoanna Scheuring-Wielgus

Procedowany projekt ustawy o powołaniu Komisji, która ma się zająć problemem pedofilii, to nic innego jak ściema, zasłona dymna i pozorowane działanie. Po pierwsze od tej komisji de facto nic nie zależy, nie ma żadnych sprawczych kompetencji, które pozwoliłyby na penalizowanie przestępców seksualnych, którzy dopuszczają się czynów seksualnych na niepełnoletnich.

PiS pozbierało się po porażce Szydło. [b]Ma kandydata na inne ważne stanowisko w UE

PiS pozbierało się po porażce Szydło. Ma kandydata na inne ważne stanowisko w UE