Nie zostawiła suchej nitki na Kaczyńskim i PiS. Była sekretarz stanu USA ostro o polskiej władzy

Madeleine Albright krytycznie ocenia Jarosława Kaczyńskiego i kierowaną przez niego partię.
Madeleine Albright krytycznie ocenia Jarosława Kaczyńskiego i kierowaną przez niego partię. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Sekretarz stanu w administracji Billa Clintona w gorzkich słowach komentuje politykę Jarosława Kaczyńskiego. Madeleine Albright w książce "Faszyzm. Ostrzeżenie" krytycznie ocenia rządy Prawa i Sprawiedliwości, a o samym prezesie partii pisze w nieco sardonicznym tonie: "Wydaje się, że znajduje lepsze porozumienie ze swoimi kotami niż z obywatelami".


Albright twierdzi, że charyzmę Kaczyńskiego można tłumaczyć jego ekscentryczną osobowością. Nazywa go trudnym w kontakcie, ponurym, zatwardziałym kawalerem i gorliwym katolikiem, który jest na bakier z komputerem.

Autorka przypomina, jak PiS w 2015 roku odniosło zwycięstwo z hasłem "Polska wstaje z kolan". "Od tego czasu Jarosław Kaczyński sprawuje rządy z tylnego siedzenia; podsyca nastroje konserwatywnego elektoratu, wytaczając armaty przeciw byłym komunistom, europejskim politykom oraz imigrantom, którzy według niego roznoszą «choroby i pasożyty»" – czytamy.

PiS przejmuje władzę
Kolejno Albright opisuje kroki PiS do całkowitego przejęcia kontroli nad państwem. Przypomina pozbawienie niezależności Trybunału Konstytucyjnego, co nazywa sprowadzeniem go do roli marionetki w rękach rządzących.

"W następnej kolejności parlament przyjął nowe prawo zwiększające kontrolę państwa nad mediami publicznymi. Znowelizowana ustawa o służbie cywilnej umożliwiła przeprowadzenie czystki w administracji publicznej, dokonano wymiany niemal wszystkich prominentnych oficerów w armii" – przytacza Albright.


"Kolejnym posunięciem władz było przejęcie kontroli nad Krajową Radą Sądownictwa (organ odpowiedzialny za powołania sędziowskie) oraz wysłanie niemal połowy sędziów Sądu Najwyższego na emeryturę" – dodaje.

Książka "Faszyzm. Ostrzeżenie" autorstwa Madeleine Albright została wydana w październiku nakładem wydawnictwa Poltext.

źródło: fragmenty książki "Faszyzm. Ostrzeżenie" (wyd. Poltext) Madeleine Albright
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...