Ognisko odry pod Warszawą. Już 10 zachorowań wśród osób, które się nie szczepiły

Odra to bardzo niebezpieczna choroba, która z powodu niedostatecznej liczby szczepień wróciła do Polski.
Odra to bardzo niebezpieczna choroba, która z powodu niedostatecznej liczby szczepień wróciła do Polski. Fot. Główny Inspektorat Sanitarny / www.gis.gov.pl
Jedna z najbardziej zakaźnych chorób zaczyna zbierać żniwo w podwarszawskim Pruszkowie. Odnotowano już dziesięć przypadków zachorowań, chorują osoby, które nigdy się na odrę nie szczepiły. Epidemiolodzy zwracają uwagę, że jest to spowodowane niedostateczną liczbą szczepień.


Jak można się było spodziewać, nie trzeba było długo czekać na efekty działań ruchu antyszczepionkowców. O ile w całej Europie w roku 2016 zachorowały na odrę zaledwie 4643 osoby, to już rok później było ich o prawie dziesięć tysięcy więcej. Odra zawitała też do Polski.

W podwarszawskim Pruszkowie w ostatnich dniach odnotowano aż dziesięć przypadków zachorowań na tę niezwykle zakaźną i niebezpieczną chorobę. Sama choroba objawia się wysoką gorączką, mocnym kaszlem i wysypką, ale jeszcze niebezpieczniejsze mogą być powikłania. Te lżejsze to np. zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, na liście poważniejszych możliwych powikłań jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

W Pruszkowie zachorowała 6-osobowa rodzina, oraz cztery osoby, które pozostawały z nimi w kontakcie. Żadna z osób nie była nigdy szczepiona na odrę. Oprócz stwierdzonych 10 przypadków zachorowań są także doniesienia o 3 kolejnych, na razie wymagających potwierdzenia. To nie pierwszy przypadek ogniska epidemicznego w Polsce. Wcześniej w Wieruszowie trzeba było z powodu odry zamknąć oddział dziecięcy szpitala.


Co ciekawe, zdaniem epidemiologów już pierwsza dawka szczepionki daje 95-96 procentową skuteczność uodpornienia na tę chorobę. Epidemiolodzy już byli bliscy wpisania odry na listę chorób "historycznych". Tymczasem ognisko epidemiczne odry kilkanaście kilometrów od centrum stolicy to dowód na to, że byłaby to decyzja przedwczesna.

źródło: onet.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

0 0"Znajomi mi wyjaśnili". Kaczyński popłynął mówiąc o dzieciach – lekarka obala jego teorię
WYWIAD 0 0"Upadek poczucia humoru". Andrzej Mleczko odpowiada na awanturę wokół ostatniego rysunku
0 0"Kapelani zamiast personelu". Ten lekarz stworzył grupę, która tropi patologie w szpitalach
Coca-Cola 0 0Jak uczyć dzieci chronić środowisko, czyli czy najmłodsze pokolenie uratuje świat
Duka 0 0Szwedzki przepis na spotkanie. “Krog” to kolejne modne słowo ze Skandynawii
0 0Będzie nowe państwo w Unii Europejskiej? Tusk dał zielone światło
0 0Poruszający apel Strzembosza. Chce od premiera męskiej decyzji ws. Ziobry