"Wszystkim, którzy polegli pod Smoleńskiem". W tej uroczystości weźmie udział prezydent Duda

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w ceremonii odsłonięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Na zdjęciu z Martą Kaczyńską podczas uroczystości wręczenia nagrody im. Lecha Kaczyńskiego.
Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w ceremonii odsłonięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Na zdjęciu z Martą Kaczyńską podczas uroczystości wręczenia nagrody im. Lecha Kaczyńskiego. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
"10 listopada spotkajmy się w stolicy, aby oddać hołd wszystkim, którzy polegli pod Smoleńskiem" – z takim apelem zwrócił się Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej". Kluby "GP" są współorganizatorem uroczystości w przeddzień 100-lecia niepodległości Polski, podczas których odsłonięty zostanie pomnik Lecha Kaczyńskiego.


Przygotowania do ceremonii na placu Piłsudskiego idą pełną parą. Trzymetrowy cokół pod pomnik Lecha Kaczyńskiego już stanął. Pomnik prezydenta, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, będzie niewiele niższy niż stojący nieopodal monument marszałka Józefa Piłsudskiego.

Odsłonięcie pomnika odbędzie się w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości. Będzie uroczyście, z ceremoniałem wojskowym. Udział w tym wydarzeniu zapowiedzieli m.in. przedstawiciele rządu oraz prezydent Andrzej Duda.

O jak najliczniejsze przybycie na uroczystości zaapelował Tomasz Sakiewicz, posługując się przy tym zwrotem: "polegli pod Smoleńskiem".
Tomasz Sakiewicz
red. nacz. "Gazety Polskiej"

10 listopada spotkajmy się w stolicy, aby oddać hołd wszystkim, którzy polegli pod Smoleńskiem. (...) Spełnia się to, na co czekaliśmy przez ponad osiem lat. Broniliśmy pamięci nie tylko o Lechu Kaczyńskim, lecz także o wszystkich 96 ofiarach, które straciły życie w katastrofie tupolewa.

cytat za telewizjarepublika.pl
Zgodnie z definicją PWN "poległy" to taki, który zginął, został zabity w walce, w bitwie, itp.

Głównym organizatorem uroczystości na pl. Piłsudskiego jest MON, kierowane przez Mariusza Błaszczaka. Jego poprzednik, Antoni Macierewicz, od lat używa określenia "polegli", mówiąc o ofiarach katastrofy lotniczej 10 kwietnia 2010 r.

źródło: telewizjarepublika.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
POLECAMY 0 0"Ostatnio pytali o trolle Ziobry". Uczy WOS-u w podstawówce i tak ocenia świadomość 14-latków
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż