Trump będzie miał od teraz naprawdę pod górkę. Demokraci zabierają władzę Republikanom w Izbie Reprezentantów

Partia Demokratyczna przejmie kontrolę w Izbie Reprezentantów. Pozwoli to Demokratom na walkę z inicjatywami Donalda Trumpa.
Partia Demokratyczna przejmie kontrolę w Izbie Reprezentantów. Pozwoli to Demokratom na walkę z inicjatywami Donalda Trumpa. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Demokraci powoli odbierają władzę Republikanom. Prognozy wyraźnie wskazują, że Partia Demokratyczna po kończących się wyborach przejmie kontrolę w Izbie Reprezentantów. Media relacjonują, że jej kandydaci wygrali dotychczas w 19 okręgach, choć były to bastiony Republikanów. Pozwoliłoby to Demokratom na walkę z rządami Donalda Trumpa.


Wybory do Kongresu USA są niebywale zacięte. Pierwsze doniesienia medialne wskazują, że Republikanie zdołali utrzymać większość w Senacie. CNN podaje, że wygrali nawet w dwóch stanach (Indiana i Dakota Północna), które dotychczas padały łupem Partii Demokratycznej. Lecz z drugiej strony tracą coraz więcej miejsc w Izbie Reprezentantów i jest już praktycznie pewne, że większość zdobędą tam Demokraci.

Republikanie oddający władzę Demokratom w Izbie Reprezentantów to złe wieści dla Trumpa. Prezydentowi będzie bowiem trudniej realizować swoje polityczne plany bez zaplecza w postaci tej izby Kongresu.
Z polskiego punktu widzenia przypomnijmy, że prezydent USA obiecywał zniesienie wiz dla Polaków i do tej pory się z tego nie wywiązał. Zmiany w tym temacie zapowiedziała jednak ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Ale z drugiej strony od lat obiecuje to niemal każda administracja USA i nic z tego nie wynika.

źródło: CNN
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...