Europejski Nakaz Aresztowania Stefana Michnika! Podejrzany o 30 przestępstw

Wydano Europejski Nakaz Aresztowania za Stefanem Michnikiem.
Wydano Europejski Nakaz Aresztowania za Stefanem Michnikiem. Fot. IPN
Wojskowy Sąd Garnizonowy wydał Europejski Nakaz Aresztowania Stefana Michnika. Chodzi byłego stalinowskiego sędziego, a prywatnie przyrodniego brata Adama Michnika.


Pion śledczy IPN informuje, że Stefan Michnik podejrzany jest o popełnienie w 1952 i 1953 roku 30 przestępstw, które stanowią zbrodnie komunistyczne. Prokurator IPN chce mu postawić kilkadziesiąt zarzutów. Są wśród nich tzw. zbrodnie sądowe – chodzi o wydanie przez Michnika wyroków śmierci na działaczach podziemia niepodległościowego w oparciu o spreparowane dowody.

Stefan Michnik był członiem partii komunistycznej od 1947 roku. W latach 1950-53 pracował w sądzie wojskowym w Warszawie, m.in. przewodniczył składom sędziowskim. Pod koniec lat 60. wyjechał z Polski, przeprowadził się do Szwecji.

Nie po raz pierwszy wystawiono w jego sprawie nakaz aresztowania. W 2005 roku pion śledczy IPN wydał postanowienie o przedstawieniu mu zarzutów. Zdaniem Instytutu Michnik "działając w strukturach systemu państwa totalitarnego posługującego się na wielką skalę terrorem dla celów politycznych i społecznych, złamał prawo".

Mimo że wydano postanowienie o tymczasowym aresztowaniu, sąd w Uppsali oddalił wniosek polskiej prokuratury o ekstradycję do Polski. Uznał, że zarzucane Michnikowi czyny w świetle szwedzkiego prawa uległy przedawnieniu. A Michnik od końca lat 70. jest obywatelem Szwecji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...