Mocne wystąpienie Tuska w Helsinkach. Na kongresie EPL otwarcie uderzył w Orbána

Donald Tusk skierował mocne słowa do Viktora Orbana.
Donald Tusk skierował mocne słowa do Viktora Orbana. Fot. twitter.com/eucopresident
Donald Tusk zaskoczył zebranych na kongresie Europejskiej Partii Ludowej w Helsinkach. W odpowiedzi na słowa i działania Viktora Orbána, stojący na czele Rady Europejskiej Polak wygłosił bardzo mocne przemówienie, w którym nazwiska premiera Węgier nie wymienił ani razu, a jednocześnie nie zostawił na nim suchej nitki. Sala przyjęła to z aplauzem.


– Musimy wziąć odpowiedzialność za to, że nie możemy zatrzymać Brytyjczyków i migrantów! – przemawiał w czwartkowe południe Viktor Orbán w Helsinkach. I sugerował, że to jego wizja Unii Europejskiej jest jedynym ratunkiem dla Starego Kontynentu. Szybko doczekał się jednak odpowiedzi. Bardzo stanowczej.
– Jeśli jesteś przeciwko rządom prawa, wolnej prasie, to nie jesteś chrześcijańskim demokratą. Jeśli chcesz zastąpić zachodnią, liberalną demokrację, wschodnim modelem nieliberalnej demokracji, to nie jesteś chrześcijańskim demokratą – zaczął odpowiadać mu Donald Tusk w swoim przemówieniu.
Polak wymownie wypomniał też Węgrowi jego silne związki z Władimirem Putinem. – Jeśli popierasz Putina i nie jesteś przeciwko atakowaniu Ukrainy, nie jesteś chrześcijańskim demokratą – ciągnął dalej przewodniczący Rady Europejskiej. Ku uciesze zgromadzonych na kongresie Europejskiej Partii Ludowej.
– Chciałbym wierzyć, że wszyscy tutaj chcemy pozostać wierni ideałom prawdziwej chrześcijańskiej demokracji – podsumował Donald Tusk. Po jego słowach na sali rozbrzmiał gromki aplauz. Pikanterii całej tej sytuacji dodaje fakt, iż kiedy szef RE wszystko to mówił, Viktor Orbán siedział na scenie tuż obok.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...