Finowie pokazali, jak świętować rocznicę niepodległości. To nie będzie zwykły budynek

Finlandia wpadła na kolejny świetny pomysł.
Finlandia wpadła na kolejny świetny pomysł. Fot. YouTube / vagabrothers
Rondo w Radomiu, makieta Pałacu Saskiego i pomnik Lecha Kaczyńskiego przy placu Piłsudskiego w Warszawie – oto, co dostali Polacy z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Tymczasem Finowie sprawią sobie piękny gmach w centrum Helsinek, gdzie powstanie biblioteka.


W budynku znajdziemy nie tylko masę książek, ale także kino czy studio nagraniowe. Pomysł był szeroko konsultowany z obywatelami i uzyskał niemal jednoznaczne poparcie ze strony wszystkich opcji politycznych. Tak oto Finowie uczczą 100-lecie niepodległości swojego kraju.

Helsińska Biblioteka Centralna będzie "sercem miejskiej społeczności, nośnikiem kultury, sztuki i zaangażowanej postawy obywatelskiej dostępnej dla każdego".
Szacowany koszt biblioteki to 100 mln euro. Państwo zapewni 30 mln euro, resztę zaś zapłaci miasto stołeczne Helsinki. Otwarcie Helsińskiej Biblioteki Centralnej "Oodi" nastąpi już w grudniu.

Przypomnijmy, że Finlandia cieszy się jednym z najwyższych współczynników czytelnictwa na świecie. Statystyki pokazują, że 5,5 mln Finów wypożycza rocznie prawie 69 mln książek.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...