Jest decyzja sądu ws. organizacji Marszu Niepodległości. Zakaz uchylony

Zakaz wprowadzony przez Hannę Gronkiewicz-Waltz został uchylony.
Zakaz wprowadzony przez Hannę Gronkiewicz-Waltz został uchylony. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Sąd okręgowy w Warszawie uchylił zakaz organizacji Marszu Niepodległości, który wydała Hanna Gronkiewicz-Waltz. Na ten moment nie wiadomo, co stanie się z marszem organizowanym m.in. przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jeden ma ruszyć w niedzielę o czternastej, a drugi godzinę później.


Posiedzenie warszawskiego sądu, na którym uchylono zakaz wprowadzony przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz, rozpoczęło się o godzinie 18:30. Po wysłuchaniu stron sąd wydał werdykt: zakaz został uchylony.

Sędzia Michał Jakubowski uzasadniał, że władze stolicy nie miały prawa zakazać organizacji zgromadzenia cyklicznego, na które rok wcześniej zgodę wydał wojewoda mazowiecki. To jeszcze nie koniec sprawy, ponieważ władzom miasta przysługuje zażalenie do sądu apelacyjnego, ale trudno się spodziewać zmian w tej materii.
Na ten moment w Warszawie 11 listopada są więc zaplanowane dwa duże, legalne pochody: Marsz Niepodległości oraz ten organizowany przez prezydenta Andrzeja Dudę razem z premierem Mateuszem Morawieckim. Marsz Niepodległości teoretycznie ruszy o godzinie czternastej. Natomiast godzinę później powinien ruszyć marsz "prezydencki" i ma on tę samą trasę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...