Będą całkiem spore podwyżki. Znamy ustalenia policyjnych związkowców z rządem PiS

Spotkanie Brudzińskiego ze związkowcami trwało 9 godzin, ale jego uczestnicy doszli do porozumienia.
Spotkanie Brudzińskiego ze związkowcami trwało 9 godzin, ale jego uczestnicy doszli do porozumienia. Fot. MSWiA
Po kilku miesiącach protestu policjantów Joachim Brudziński w końcu zgodził się zasiąść do rozmów z ich związkowcami. Rozmowy trwały cały dzień. Rząd ugiął się i poszedł na ustępstwa. Co udało się wywalczyć policjantom?


Rozmowy, na które zaprosił szef MSWiA Joachim Brudziński, rozpoczęły się w czwartek o godzinie jedenastej rano. Wśród zaproszonych byli przedstawiciele związków zawodowych wszystkich podległych mu służb, czyli policji, straży pożarnej oraz straży granicznej. O 21 obwieszczono koniec rozmów i podpisanie porozumienia. Na co przystały służby?

Od 1 stycznia 2019 r. członkowie służb dostaną 655 złotych podwyżki, a od 1 stycznia 2020 r. kolejną – w wysokości nie mniejszej jak 500 zł. Rząd nie zgodził sie na przywrócenie poprzednich zasad emerytalnych, ale zmianie uległ jeden zapis. Funkcjonariusze będą mogli przejść na emeryturę po 25 latach służby, ale od teraz bez wymogu ukończenia 55 roku życia.

Ponadto służby będą miały 100-proc. płatne nadgodziny oraz uwzględniono, że rząd będzie pracował nad kolejną ustawą o modernizacji sprzętu służb.
Przypomnijmy, że protest policjantów, do których później dołączyły inne służby, zaczął się jeszcze w lipcu. Z powodu twardego stanowiska MSWiA pojawiła się tzw. psia grypa – w całym kraju policjanci masowo brali zwolnienia lekarskie. Doprowadziło to do potężnych braków kadrowych w policji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...