Papież Franciszek uderza w księży. Krytykuje "cenniki" i wypomina bogacenie się na wiernych

Papież Franciszek powiedział o bogaceniu się dzięki udzielanym sakramentom.
Papież Franciszek powiedział o bogaceniu się dzięki udzielanym sakramentom. Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Papież Franciszek uderzył w księży, którzy bogacą się na sakramentach. Biskup Rzymu w trakcie piątkowej porannej mszy w kaplicy Domu świętej Marty w Watykanie tłumaczył, że nie należy ustalać "cenników", datki zaś należy dawać tak, by nie było wiadomo, ile wynoszą.


Portal Vatican News przytoczył homilię wygłoszoną przez papieża. Franciszek przekonywał, że trzeba "pomyśleć, jak traktujemy nasze świątynie, nasze kościoły; czy na pewno są domami Bożymi, domami modlitwy, spotkania z Bogiem; czy kapłani temu sprzyjają, czy też przypominają one targi".

Franciszek wspomniał: "Niekiedy widziałem – nie tu w Rzymie, ale gdzie indziej – cennik". Podkreślił, że nie płaci się za sakramenty, ale daje się ofiarę na kościół. "Należy ją dawać do puszki na datki, ale dyskretnie, by nikt nie widział, ile", lecz nie "według cennika" – przybliżał.

Przypomnijmy, że Franiszek apelował, by księża nie brali pieniędzy za mszę świętą. – Za mszę się nie płaci. Msza jest pamiątką ofiary Chrystusa. Odkupienie jest darmowe. Jeśli chcesz złożyć datek, złóż. Ale za mszę się nie płaci. Ważne, żebyście to zrozumieli – mówił duchowny podczas spotkania z wiernymi na audiencji generalnej w watykańskiej auli Pawła VI.


W ten sposób odniósł się do mszy odprawianych w różnych intencjach, zwykle za zmarłych. Franciszek wspomniał tylko o dawaniu dobrowolnej ofiary.

źródło: Vatican News
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...