Papież Franciszek o płaceniu za mszę: "Nic. Zrozumiano? Nic. Za to się nie płaci"

Papież Franciszek wypowiedział się na temat płacenia za mszę
Papież Franciszek wypowiedział się na temat płacenia za mszę Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Katolicy w Polsce i nie tylko zadają sobie pytania, ile należy się za mszę świętą i czy w ogóle powinno się za nią płacić. Papież Franciszek postanowił jednoznacznie rozwiać wszelkie wątpliwości. Przywódca Kościoła wyraził swoją jednoznaczną opinię na ten temat podczas spotkania z wiernymi na audiencji generalnej w watykańskiej auli Pawła VI.

– Za mszę się nie płaci. Msza jest pamiątką ofiary Chrystusa. Odkupienie jest darmowe. Jeśli chcesz złożyć datek, złóż. Ale za mszę się nie płaci. Ważne, żebyście to zrozumieli – mówił duchowny. W ten sposób odniósł się do mszy odprawianych w różnych intencjach, zwykle za zmarłych. Franciszek wspomniał tylko o dawaniu dobrowolnej ofiary – podkreśla w depeszy z Watykanu korespondentka Polskiej Agencji Prasowej.

Ile mam zapłacić za mszę, aby odczytane zostało podane przeze mnie imię? – papież powiedział, że takie pytania zadają ludzie. – Nic. Zrozumiano? Nic. Za mszę się nie płaci, msza to ofiara Chrystusa, która jest bezinteresowna – stwierdził Franciszek. – Jeśli chcesz ofiarować datek, zrób to, ale nie płaci się – dodawał.

Papież pozdrowił uczestników rozpoczynającej się w piątek paraolimpiady w Pjongczangu i rzekł, że sport może budować mosty między państwami będącymi w konflikcie. W bardzo ciepłych słowach wypowiedział się o paraolimpijczykach. – Paraolimpijczycy są dla wszystkich wzorem odwagi, wytrwałości i uporu, by nie dać pokonać się przez ograniczenia – przekonywał Franciszek.


Jak słowa papieża mogą zostać odebrane przez duchowieństwo w Polsce? Oby pozytywnie. Choć praktyka optymizmem nie napawa – kilka lat temu pisaliśmy o proboszczu z Elbląga, który nie dopuścił dziewczynki do uroczystości rocznicy komunii, bo nie dostał 50 złotych. I choć niby powinno być "co łaska", to wiadomo, że w wielu parafiach istnieje oficjalny cennik, ile należy się za chrzest, ile za komunię, a ile za ślub.

źródło: Interia
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...