To on miał oferować "spokój za 40 mln zł". Kim jest bohater "największej afery za rządów PiS"?

Szef KNF Marek Chrzanowski - na zdjęciu z 2015 r. podczas uroczystości powołania członków Narodowej Rady Rozwoju.
Szef KNF Marek Chrzanowski - na zdjęciu z 2015 r. podczas uroczystości powołania członków Narodowej Rady Rozwoju. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski oferował przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za mniej więcej 40 mln zł. Tak pisze "Gazeta Wyborcza" powołując się na właściciela banku Leszka Czarneckiego. Kim jest Marek Chrzanowski, bohater - jak to określa wicenaczelny gazety Jarosław Kurski - największej afery za rządów PiS?


Bankier Leszek Czarnecki nagrał ofertę Marka Chrzanowskiego. Nagranie zaś jest dowodem w śledztwie. Właściciel Getin Noble Banku zawiadomił bowiem prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. O ustaleniach "Gazety Wyborczej" w tej aferze Rafał Badowski pisze tutaj.

Dr hab. Marek Chrzanowski od ponad dwóch lat sprawuje funkcję przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Został powołany na to stanowisko przez premier Beatę Szydło 13 października 2016 r. Wcześniej przez kilka miesięcy (od stycznia do października 2016 r.) był członkiem Rady Polityki Pieniężnej, do której został powołany jako kandydat PiS.

Odwołaniu Chrzanowskiego z RPP towarzyszyły nietypowe okoliczności. Najpierw, na początku września 2016 r., członek Rady sam złożył rezygnację. Tłumaczył to względami osobistymi. Gdy senacka komisja miała się zająć jego wnioskiem o odwołanie, niespodziewanie wycofał swój wniosek o odwołanie. Stwierdził, że "przyczyny osobiste ustały". Po paru dniach zaś... ponownie złożył rezygnację.


Wcześniej, w październiku 2015 r., Marek Chrzanowski został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. W NRR został koordynatorem sekcji "Gospodarka, praca, przedsiębiorczość".

No ładnie. Szef Komisji Nadzoru Finansowego, członek prezydenckiej Narodowej Rady Rozwoju Marek Chrzanowski oskarżony...

Opublikowany przez Wojciech Maziarski Poniedziałek, 12 listopada 2018
Marek Chrzanowski ma 36 lat. Jest naukowcem związanym ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Jak podaje Wikipedia, w 2006 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych w SGH. Habilitował się w 2017 w tej samej uczelni w oparciu o rozprawę zatytułowaną Polityka regionalna a system finansów publicznych. Wpływ wydatków strukturalnych na tempo konwergencji polskich regionów.

Chrzanowski obecnie przebywa w Singapurze. Na Twitterze jak dotąd nie odniósł się do zarzutów stawianych w artykule "Gazety Wyborczej".
W porannym wpisie zadeklarował jedynie, że do spraw bieżących odniesie się po powrocie do Polski.
Serwis INNPoland opublikował reakcję samej KNF: "Urząd KNF odczytuje opisane w artykule działania p. Leszka Czarneckiego jako próbę wywierania wpływu na Komisję Nadzoru Finansowego poprzez szantaż".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zapytali Kaczyńskiego o poparcie dla Dudy.[/b] Prezydent nie będzie zadowolony

Zapytali Kaczyńskiego o poparcie dla Dudy. Prezydent nie będzie zadowolony

Anna RydekAnna Rydek

W chwili, gdy pierwszy szok wywołany dokumentem braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" zaczyna mijać, czas włączyć racjonalne myślenie i poszukać odpowiedzi na pytanie: kim jest i jak działa pedofil? Do odpowiedzi posłuży mi doświadczenie własne, jako ofiary pedofila, oraz ludzi, których spotkałam w toku swojego procesu terapeutycznego. Który to proces – dodam, prawdopodobnie nigdy się tak naprawdę nie skończy, a w każdym razie nie zlikwiduje całkowicie objawów i nie cofnie...

Zaskakujący ruch nowego prezydenta Ukrainy. [b]Zełenski rozważa referendum ws. Rosji

Zaskakujący ruch nowego prezydenta Ukrainy. Zełenski rozważa referendum ws. Rosji