Krematoria dla zwierząt i afrykański pomór świń. To tu mają trafić niepożądani imigranci

Wyspa Lindholm, na której duński rząd planuje umieścić niepożądanych imigrantów.
Wyspa Lindholm, na której duński rząd planuje umieścić niepożądanych imigrantów. Fot. Google Maps
Wyspa Lindholm – niewielki skrawek lądu wyrastający z Bałtyku, leżący tuż u wybrzeży Królestwa Danii. To tu, na wyspę do tej pory pełną jedynie zwierzęcych trucheł, mają zostać zesłani niepożądani imigranci.


Miałaby być ich setka – osób skazanych za zbrodnie oraz ubiegających się o azyl, których wnioski zostały odrzucone, a które nie mogą zostać odesłane do swoich krajów. Wszystko dlatego, że w piątek centroprawicowy duński rząd i skrajnie prawicowa Duńska Partia Ludowa (DF) ogłosiły porozumienie o planach kontrowersyjnego zagospodarowania wyspy.


Sprawę nagłośnił "The New York Times", przedstawiając wyspę Lindholm jako "najmniej gościnne miejsce w Danii". Wpisuje się ona w rządowy plan, zakładający uczynienie życia osób, którym odmówiono azylu, jak najbardziej nieznośnym. W piątek na swoim Facebooku zapowiadała to duńska minister ds. imigracji Inger Støjber.

"Uchodźcy, którym odmówiono azylu z powodu złamania przepisów kodeksu karnego, dostaną nowy adres. Stanie się to, kiedy przeniesiemy ich na niezamieszkaną wyspę Lindholm. Są niepożądani w Danii i muszą to poczuć na własnej skórze!" – napisała duńska minister.

– Ciężko prosić rodziny, by opuszczały miejsce, w którym się osiedliły. Myślę jednak, że to moralnie słuszne, nie możemy robić z uchodźców imigrantów – mówił przed miesiącem duński premier Lars Lokke Rasmussen.

W ciągu najbliższych lat władze pragną przeznaczyć na zagospodarowanie wyspy 115 mln euro. Wszystko po to, by pierwszy transport niepożądanych w Danii imigrantów dopłynął na wyspę w 2021 roku.
Maleńka wyspa na Bałtyku
– Na wyspie są prowadzone badania nad chorobami krów i świń – mówi naTemat Tom Nervil, dziennikarz i rzecznik DTU - Narodowego Instytutu Weterynarii. – Na Lindholm trafia głównie trzoda chlewna z farm, na których wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń. To część duńskiego programu ochrony farm i zwierząt. Chore świnie są zabijane i kremowane, tak by wirus dalej się nie rozprzestrzeniał – dodaje nasz rozmówca.


Lindholm to niewielka wyspa na Morzu Bałtyckim, jej powierzchnia to niecałe 7 ha, a do najbliższego miasta trzeba z niej przepłynąć około 3 km. Poza laboratoriami instytutu weterynarii wyspa nie jest zamieszkana. Jak dowiedzieliśmy się od Toma Nervilla, pierwsze badania nad chorymi zwierzętami rozpoczęto tam w 1926 roku. Przed 11 laty placówkę przejął DTU.

– Kiedyś izolacja była potrzebna, by nie rozprzestrzeniać wirusów, jednak przy dzisiejszej technologii moglibyśmy bezpiecznie prowadzić te badania również w mieście – mówi Nervil.
Do pracy "Wirusem"
Duńskiemu rządowi zależy na tym, by imigranci byli jak najbardziej odizolowani od społeczeństwa. Choć nie będzie to więzienie, ulokowani tam ludzie będą mieli obowiązek codziennego powrotu na noc na wyspę. Co przy obecnej, bardzo rzadkiej częstotliwości kursów promów, będzie bardzo trudne, wymagające od imigrantów dużej dyscypliny.

– Każdego ranka promy zabierają pracowników z wybrzeża, natomiast wieczorem odstawiają ich z powrotem. Nie są to zatem zbyt częste kursy – zauważa nasz rozmówca. – Co prawda pływają częściej niż dwa razy dziennie, lecz poza porannym i wieczornym kursem, nie jest to regularna linia.

Znamienne jest również to, że jeden z pracujących na tej trasie promów nazywa się "Virus". Nasz rozmówca potwierdził ten fakt. Tom Nervil zapytany o to, co stanie się z pracownikami, którzy do tej pory pracowali na wyspie, kiedy rząd zrealizuje swoje plany, odmówił odpowiedzi.

– To ich polityczne ambicje, nie chcę o nich rozmawiać. Na razie dalej będziemy zajmowali się swoimi badaniami – skwitował.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Jedyny taki powiat w Polsce wschodniej. "Kto mi wytłumaczy, co sprawia, że tam zawsze na żółto?"

TYLKO W NATEMAT

0 0Był kandydatem KO do Sejmu. W tej komisji dostał okrągłe zero głosów, chociaż głosował na... siebie
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Na marszałka Senatu tylko Brejza! PO nie może zmarnować funkcji trzeciej osoby w państwie

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Trójkąt małżeński. Czyli zanim weźmiesz ślub, sprawdź, jak kobieta reaguje na twojego przyjaciela
0 0"Co z ciebie za facet?" Historie mężczyzn, którzy nie zasłużyli na tytuł bohatera domu
WARTO WIEDZIEĆ 0 0"Tykająca bomba". Kurdowie pilnowali obozów dla bojowników ISIS i ich rodzin. Oto co się tam dzieje
WYWIAD 0 0"Jeszcze trochę i nazwą nas kułakami". Ten przedsiębiorca jako jedyny pokonał PiS na wschodzie
0 0Enrique Iglesias pokazał, jak bawi się z dziećmi. Fani pokochali uroczy film
0 0Jak w 30 sekund zranić tysiące dzieci? Odpowiedź to spot finansowany przez resort sprawiedliwości
POLECAMY 0 0"Nasz prezydent, Wasz premier". Tak opozycja może pokonać Dudę w wyborach prezydenckich
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Możecie ich nie znać, ale zaraz o nich usłyszycie. 10 gwiazd nowego Sejmu, które mogą namieszać
FELIETON 0 0"W trzy miesiące zarobisz tyle, ile przez całą kadencję". Oto metody, którymi PiS może wyrwać Senat
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Krystyna Janda znów to zrobiła. Jeden obraźliwy wpis skasowała, drugi pozostał

POZNAJ DADHERO.PL

DADHERO.PL 0 0Nie wiesz, co to emocje, jeśli nie byłeś przy porodzie. Spróbuj mnie przekonać, że jest inaczej
0 0Tata po szwedzku. Gdy zobaczyłem, jakimi super ojcami są Szwedzi, z początku nie mogłem uwierzyć
0 0Ruszamy z dadHERO.pl, lifestyle'owym serwisem dla ojców
0 0Byliśmy w nowym bastionie "dobrej zmiany" i wiemy, skąd prawie 90 proc. poparcia dla PiS