PiS otworzyło nowy konflikt z Żydami. Powodem nominacja Andruszkiewicza

Komitet Żydów Amerykańskich skrytykował nominację Adama Andruszkiewicza na stanowisko wiceministra cyfryzacji.
Komitet Żydów Amerykańskich skrytykował nominację Adama Andruszkiewicza na stanowisko wiceministra cyfryzacji. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Z zaniepokojeniem przyjęliśmy decyzję o powołaniu Pana Posła Adama Andruszkiewicza na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji" – napisał w oświadczeniu Komitet Żydów Amerykańskich. Autorzy pisma zwracają uwagę, że Andruszkiewicz był w przeszłości prezesem Młodzieży Wszechpolskiej, czyli organizacji znanej z antysemickich poglądów.


KŻA zauważa, że Adam Andruszkiewicz był w latach 2015-2016 prezesem Młodzieży Wszechpolskiej, ruchu znanego z nacjonalistycznej doktryny, który kontynuuje tradycję międzywojennej organizacji studenckiej o tej samej nazwie.

Młodzież Wszechpolska – zwraca uwagę Komitet Żydów Amerykańskich – w swojej deklaracji ideowej z 1931 roku twierdziła, że "Żydzi są grupą rasowo obcą, a wytyczną (...) polityki polskiej wobec Żydów winna być kulturalna, polityczna i gospodarcza izolacja oraz najdalej idące zmniejszenie ich liczby w państwie”.

Komitet stwierdza, iż "decyzja o powołaniu byłego prezesa organizacji nacjonalistycznej na wiceministra ds. cyfryzacji zaskakuje, szczególnie w świetle ostatnich sondaży, które pokazują, że antysemityzm w cyberprzestrzeni jest dla Europy rosnącym zagrożeniem".


Przypomnijmy, po tym jak Adam Andruszkiewicz został powołany na wiceministra cyfryzacji przez Mateusza Morawieckiego, skrajne opinie wywołał jego poglądy, brak kierunkowego wykształcenia oraz wypowiedzi z przeszłości.

Andruszkiewicz domagał się między innymi zbliżenia cywilizacyjnego i kulturowego z Białorusią. Nie podobały mu się także nazwy pociągów dalekobieżnych w Polsce. Polityk dopatrywał się w nich możliwości propagowania komunizmu czy okultyzmu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...