Tragiczny wypadek z Koszalina z pewnością odbije się na tej gałęzi branży rozrywkowej w Polsce. Po pożarze, w którym zginęło pięć nastolatek, ruszyły kontrole pokoi zagadek. Strażacy ustalą, czy takie miejsca są bezpieczne.
Dziennikarz popkulturowy. Tylko otworzę oczy i już do komputera (i kto by pomyślał, że te miliony godzin spędzonych w internecie, kiedyś się przydadzą?). Zawsze zależy mi na tym, by moje artykuły stały się ciekawą anegdotą w rozmowach ze znajomymi i rozsiadły się na długo w głowie czytelnika. Mój żywioł to popkultura i zjawiska internetowe. Prywatnie: romantyk-pozytywista – jak Wokulski z „Lalki”.
Napisz do mnie:
bartosz.godzinski@natemat.pl
– Poleciłem wszczęcie kontroli we wszystkich tego typu obiektach w kraju. Kreatywność osób, które otwierają tego typu miejsca, jest wielka – mówił minister Joachim Brudziński. Strażacy skontrolowali już w piątek drugi działający w Koszalinie escape room. Efekt?
"Wydana została decyzja o zaprzestaniu działalności. PSP chce dokładnie sprawdzić wszystkie dokumenty i możliwości ewakuacji" – napisał na Twitterze dziennikarz RMF FM Kuba Kaługa. W sobotę podobne kontrole przeciwpożarowe ruszyły w całej Polsce.
– Urządzenia grzewcze były prawdopodobnie zbyt blisko materiałów palnych, znaleźliśmy świece, więc istniało niebezpieczeństwo używania ognia otwartego. Instalacje elektryczne były prowizoryczne – tłumaczył komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Leszek Suski. Dodał, że do tragedii doszło m.in. z powodu braku możliwości skutecznej ewakuacji pomieszczenia.
Z kolei prokuratura podała, że przyczyną śmierci pięciu nastolatek było zatrucie tlenkiem węgla. – Pożar prawdopodobnie wybuch w poczekalni escape roomu i odciął pracownika od możliwości udzielenia pomocy – powiedział prok. Ryszard Gąsiorowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie.
Pierwsze wnioski z kontroli escape roomów w Polsce
Escape roomy to popularna forma rozrywki w Polsce. Serwis lockme.pl podaje, że w naszym kraju działają obecnie 364 firmy, będące właścicielami 1027 pokoi zagadek. Najwięcej pokoi jest w Warszawie – 122.
"Z informacji uzyskanych od policji wynika, że w Polsce działa ponad tysiąc obiektów typu escape room. Lista lokali została przekazana do Komendy Głównej PSP i komend wojewódzkich" – czytamy w komunikacie MSWiA.
Minister Joachim Brudziński zaapelował do właścicieli escape roomów, "aby do czasu zakończenia kontroli powstrzymali się od prowadzenia tej działalności". Przypomniał też, a raczej przestrzegł przed konsekwencjami prawnymi grożącymi za spowodowanie zagrożenia utraty zdrowia i życia.
Minister dodał też, że będzie apelował o zmianę przepisów dotyczących prowadzenia escape roomów. Przyznał, że po wstępnych kontrolach widać, że część z nich zostało zarejestrowanych, jako zwykła działalność gospodarcza. Właściciele muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.