Popek przedstawił program swojej partii. Polskę ma uzdrowić Nowoczesna Teoria Monetarna

Pojawiły się nawet zaczątki programu...
Pojawiły się nawet zaczątki programu... Fot. screen z youtube.com/KrólAlbaniiTV
Wydawało się, że pomysł partii politycznej Popka to tylko żart i nic więcej z tego nie będzie. Jednak jak pokazuje najnowsze nagranie, inicjatywa rozwija się i twórca takich "hitów" jak "Dirty Diana" czy "Gang Albanii" zaczął przedstawiać program swojego ugrupowania. Dosyć oryginalny trzeba przyznać.


– Dobrze zarządzany kraj, w interesie Polek i Polaków, a nie banków i korporacji, jest w stanie i powinien zapewnić dostateczne życie Polakom – stwierdza Popek w filmie nakręconym przed Ministerstwem Finansów.

Receptą na to ma być zastosowanie nowoczesnej teorii monetarnej MMT, która "obala kłamstwa ekonomistów głównego nurtu". I nie, nie jest to wcale teoria jego autorstwa wymyślona na poczekaniu.
Główną tezą Nowoczesnej Teorii Monetarnej jest twierdzenie, że kraj, który ma własną walutę, nie jest w stanie zbankrutować, ponieważ w każdej chwili można dodrukować pieniędzy, a co za tym idzie, nie przejmować się deficytem budżetowym.

Kraj powinien skupić się więc na wspieraniu mieszkańców w poszukiwaniu pracy. Ma to spowodować, że pracować będą wszyscy, którzy tego chcą. Autorem tej rewolucyjnej teorii jest Warren Mosler, który niemal przez 30 lat pracował na Wall Street i kierował firmą Mosler Automotive, która zajmowała się produkcją samochodów wyścigowych.

Wśród teorii, które propaguje Mosler, jest m.in. likwidacja podatku dochodowego i zastąpienie go podatkiem od nieruchomości, wprowadzenie ograniczenia prędkości na drogach do 50 km/h, które ma ograniczyć zużycie paliwa, kupowanie przez państwo zadłużonych domów i następnie wynajmowanie ich poprzednim właścicielom czy państwowe finansowanie służby zdrowia.


Teoria nie ma pochlebnych opinii wśród ekonomistów, którzy krytykują ją m.in. za ignorowanie problemu inflacji. Ale Pawłowi Mikołajuwowi się podoba.

Popek powstanie swojej partii zapowiedział w połowie grudnia. Jej konwencja założycielska ma odbyć się wiosną.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...