Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski - walczył z nazistami, nie ugiął się przed komunistami, teraz broni się przed internautami

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski na obchodach 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Generał Zbigniew Ścibor-Rylski na obchodach 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Powstaniec, arystokrata, fan motoryzacji, generał Wojska Polskiego, kawaler orderu Virtuti Militari – Zbigniew Ścibor-Rylski swoim wystąpieniem ściągnął na siebie krytykę prawicy. Zarzucając mu sympatyzowanie z Platformą Obywatelską, zapomina się często jego zasługach w walce o wolną Polskę.


Generał Zbigniew Ścibor-Rylski to jeden z bardziej doświadczonych żołnierzy II wojny światowej. 1 września 1939 roku zastał go w 1. Pułku Lotniczym, gdzie trafił zaraz po ukończeniu Szkoły Podchorążych Lotnictwa. Oddział przebijał się na wschód, ale został rozbity. Ścibor-Rylski przyłączył się do Grupy Operacyjnej Polesie.

– Pod dowództwem generała Franciszka Kleeberga stoczył wiele walk z Niemcami, a tym kilka nawet na bagnety, w bezpośrednim starciu – opisuje profesor Krzysztof Komorowski, historyk wojskowości. – Najprawdopodobniej na skutek zdrady dostał się do niewoli. Nie miał jednak naramienników i wzięto go za zwykłego szeregowego, a nie za oficera. Wywieziono go na roboty przymusowe na Pomorze Zachodnie. Uciekł, ale na skutek pomyłki kolejarzy, którzy mu pomagali, znalazł się na Śląsku, a nie w Warszawie – dodaje badacz. W stolicy Zbigniew Ścibor-Rylski znalazł się ponownie dokładnie w pierwszą rocznicę ataku Niemiec na Polskę.


Tutaj, dzięki pomocy byłego dowódcy swojej eskadry, wstąpił w szeregi Armii Krajowej i wkrótce objął dowództwo kompanii "Motyla" ze Zgrupowania "Radosław". – Trzeba pamiętać, że to był bardzo waleczny oddział, którzy działał między innymi na Czerniakowie. Tam miały miejsce naprawdę ciężkie starcia. Z relacji wynika, że gdy Niemcy otoczyli powstańców, zwłoki były spiętrzone na wysokość człowieka – opisuje prof. Krzysztof Komorowski.


Czytaj też: Owacja dla Macierewicza, buczenie i gwizdy dla Tuska. "Więcej nie będę brał udziału w uroczystościach rocznicowych"

– Później przebił się na Mokotów gdzie walczył do upadku dzielnicy. Dopiero z jego dowódcą przedarł się do Śródmieścia. Ścibor-Rylski zapisał naprawdę piękną kartę. Skończył wojnę jako kapitan, ale komuniści nie uznawali tego stopnia, więc zaczął awansować dopiero dzięki staraniom "Radosława", czyli ppłk. Jana Mazurkiewicza – dodaje profesor.

Zaznacza też, że nie można zapomnieć o zasługach dla podtrzymywania pamięci o Powstaniu. – Od pierwszych chwil wspierał pomysł budowy muzeum, poza tym miał wielki wkład w wydanie "Encyklopedii Powstania Warszawskiego". Był też członkiem Komitetu Honorowego Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Powołał go tam ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński – przypomina historyk.

Zobacz też: Generał Zbigniew Ścibor-Rylski o buczących na cmentarzu w rocznicę Powstania Warszawskiego: To grupa oszołomów

Na obchodach kolejnych rocznic wybuchu Powstania można zobaczyć generała Zbigniewa Ścibor–Rylskiego idącego pod ramię ze Stanisławem Oleksiakiem, szefem Światowego Związku Żołnierzy AK. Pomimo rozłamu w środowisku kombatantów, obaj panowie potrafią ze sobą rozmawiać bez emocji i gniewu. Tego nie potrafi się wyzbyć Krzysztof Wyszkowski, opozycjonista w czasach PRL, dziś publicysta "Tygodnika Solidarność" i "Gazety Polskiej". To w najbliższym numerzse tej drugiej będziemy mogli przeczytać artykuł, którego fragment już teraz zawisł na stronie internetowej autora.

Krzysztof Wyszkowski
fragment artykułu z "Gazety Polskiej"

Zbigniew Ścibor-Rylski przeżył szlachetniejszych od siebie i został nominowany symbolem Powstania Warszawskiego mocą przykomunistycznego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Żałosny były bohater, który poniżył się do wyprzedaży zasług swej młodości spadkobiercom katów własnych kolegów. CZYTAJ WIĘCEJ


– To skandaliczna teza – ocenia zarzuty Wyszkowskiego prof. Komorowski. – Środowiska Armii Krajowej włączały się do ZBOWiD-u ze względów pragmatycznych. Wielu wysokich oficerów działało w Związku i załatwiało pomoc materialną dla kolegów ale też pochówki, przenosiny grobów, awanse. Wtedy wszystko nie było czarno-białe, a wiele rzeczy załatwiało się dzięki osobistym znajomościom, często jeszcze z czasów wojny – opisuje historyk. – Ale Ścibor-Rylski nigdy w czasach PRL nie był aktywny politycznie – zaznacza.

Ścibor-Rylski starał się mieć dobre kontakty ze wszystkimi kolejnymi władzami III RP. Z jednej strony przyjął od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego stopień generała, z drugiej współpracował z Lechem Kaczyńskim przy budowie Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2010 roku był także członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Bronisława Komorowskiego. Wielu wypomina mu to po apelu wygłoszonym przez generała pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach.

W internecie pojawiają się kpiarskie teksty sugerujące, że wystąpienie było podyktowane troską o posadę syna, który ma rzekomo pracować w Elewarrze. W imię usprawiedliwienia impulsywnego zachowania grupy młodych ludzi bezpardonowo krytykuje się teraz człowieka, który dla wolnej Polski ryzykował życie. Kiedy jego marzenie się spełniło, starał się, by pamięć o jego koleżankach i kolegach była szanowana. To samo zrobił 1 sierpnia 2012 roku pod pomnikiem Gloria Victis.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
INN:Poland 0 0Nigdy nie ma tyle czasu, ile trzeba? Oto, co trzeba zrobić, żeby wyrabiać się z zadaniami w pracy
0 0Monstrum – to jest największy Starbucks na świecie, do tego w jednym z najbardziej polskich miast
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
0 0Mamy najgorszych szefów w Europie. To, co fundują rodzicom, woła o pomstę do nieba
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Te nieszczęsne mapy są w każdym odcinku. "Iwan Groźny z Treblinki" to i tak świetny serial
DADHERO.PL 0 0Co się dzieje, gdy wrzucasz do sieci zdjęcia swoich dzieci? Zanim to zrobisz, przeczytaj ten tekst
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Czekamy na zarzuty". Księgowy, emerytka, gospodyni – to oni tworzą Lotne Brygady Opozycji
0 0Dwóch podejrzanych o terroryzm w rękach ABW. Wzorem dla nich był Breivik
Actina Pact 0 0Dzisiaj tworzą zaplecze polskiego e-sportu. Wcześniej Actina celowała w nieco inny target
POLECAMY 0 0"Watchmen" to telewizyjne wydarzenie na miarę "Czarnobyla". Ale serial HBO wkurzył Amerykę
0 0"Skończyła się władza totalna". Senacka większość anty-PiS potwierdzona
0 0Koszmarny sen PiS w Senacie trwa. Wicemarszałkiem wybrano Michała Kamińskiego
0 0Wiemy, ile Polacy zamierzają wydać na tegoroczne Święta. To mało czy dużo?
0 07-latek zostawił na zajezdni ważny list. Zainteresował się tym wiceprezydent Poznania
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"
0 0Jak zaplanować urlop w święta? W prosty sposób można dostać kilkanaście dni wolnego