ABW zatrzymała podejrzanych o szpiegostwo. To były oficer ABW i jeden z dyrektorów Huawei w Polsce

Zatrzymani zostali aresztowani na trzy miesiące.
Zatrzymani zostali aresztowani na trzy miesiące. Fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Gazeta
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o szpiegostwo. To Polak Piotr D., w przeszłości funkcjonariusz służb specjalnych, oraz Chińczyk Weijing W., według TVP Info dyrektor w polskim oddziale Huawei. Obaj zostali aresztowani na trzy miesiące.


– Jeden Polak, jeden Chińczyk zostali zatrzymani pod zarzutem szpiegostwa. Chińczyk jest biznesmenem pracującym w jednym z dużych koncernów elektronicznych – powiedział zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik cytowany przez Onet. – Polak jest osobą znaną w kręgach związanych ze sprawami cyberbiznesu – dodał.

– Z materiałów zgromadzonych przez ABW wynika, że obaj prowadzili działalność szpiegowską przeciwko Polsce – podkreślił z kolei rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn podkreślił także, że podejrzani zostali zatrzymani w związku z informacją i dowodami zgromadzonymi przez ABW. Te materiały pozwoliły na postawienie im zarzutów szpiegostwa, za co grozi kara od roku do 10 lat więzienia.

Więcej informacji o personaliach zatrzymanych ujawniło TVP Info. Zatrzymany Polak – Piotr D. – w przeszłości był funkcjonariuszem służb specjalnych, pełnił ważne funkcje w instytucjach publicznych. Z kolei Chińczyk Weijing W. według TVP Info to jeden z dyrektorów polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei.

Jak podaje TVP Info, agenci przeszukali też siedzibę polskiego oddziału Huawei, biura polskiego operatora telekomunikacyjnego Orange oraz biura Urzędu Komunikacji Elektronicznej – tam D. miał pracować po odejściu z ABW.

Źródło: Onet, TVP Info
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...