Czy lekcje religii powinny być finansowane z budżetu państwa? Wiadomo, co o tym sądzą Polacy

Czy lekcje religii powinny być finansowane z budżetu państwa?
Czy lekcje religii powinny być finansowane z budżetu państwa? Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta
Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej na nowo ożywiła dyskusję o rozdziale Kościoła od państwa, w tym o tym jak powinny wyglądać lekcje religii i kto powinien je finansować. "Rzeczpospolita" zapytała Polaków, co o tym sądzą. Czy lekcje religii powinny być finansowane z budżetu państwa? Wynik raczej nie zaskakuje, choć może nie do końca.

Propozycja ustawy o świeckim państwie, którą Barbara Nowacka ogłosiła w ubiegłym tygodniu wywołała żywą dyskusję. Wielu Polakom się spodobała, w Kościele, oczywiście, nie. Odpowiedź Episkopatu od razu była mocna.

"Proponowane zmiany prawne, gdyby je wprowadzono w życie, doprowadziłyby do zmarginalizowania religii i etyki" – napisał teraz w specjalnym oświadczeniu ks. bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Barbara Nowacka przypomniała w najnowszym wywiadzie dla "Wyborczej", że w tym projekcie nie ma mowy o wyprowadzeniu religii ze szkół. "Projekt zakłada niefinansowanie lekcji religii z budżetu państwa, likwidację Funduszu Kościelnego i sytuacji, gdy państwo płaci składki zdrowotne i ubezpieczeniowe dla księży, choć nie są pracownikami państwa" – powiedziała.

Co na to Polacy? Portal "Rzeczpospolitej" rp.pl zapytał, czy lekcje religii należy finansować z budżetu państwa. Sondaż przeprowadził instytut SW Research, wyniki chyba były łatwe do przewidzenia. 55,5 proc. badanych uznało, że państwo nie powinno płacić za lekcje religii.


Ale z drugiej strony aż 27,9 proc. było za tym, by dalej finansować je z budżetu. 16,6 proc. badanych nie miało zdania.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
WOJCIECH SADURSKIWOJCIECH SADURSKI

"Oskarżenie przez TVPiS jest potężnym przyznaniem się do bezradności argumentacyjnej...". Jak podały media, znalazłem się w znakomitym gronie osób, które TVPiS zamierza ścigać karnie za opinie, dotyczące związku między uprawianą przez tę telewizję propagandą a stworzeniem atmosfery, sprzyjającej mordowi w Gdańsku...

"Jesteście wypier****". [b]Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP[/b]
POLECAMY

"Jesteście wypier****". Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP

[b]Owsiak nie puści tego płazem TVP. [/b]"Przez dwa lata to były programy nienawiści"

Owsiak nie puści tego płazem TVP. "Przez dwa lata to były programy nienawiści"