To nic nowego, że specjalny sposób w jaki patrzymy na atrakcyjne dla nas osoby potrafi zauważyć wielu dokoła. Jednak dopiero niedawno w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o naszą seksualność prosto w oczy postanowili spojrzeć naukowcy. A gdy to zrobili, odkryli, że reakcja źrenic może w prosty sposób odpowiedzieć, jakiej orientacji seksualnej jesteśmy.
Tą ciekawą zależność pomiędzy reakcją źrenic a orientacją seksualną odkryli właśnie amerykańscy naukowcy z Cornell University. Twierdzą oni, że najszczerszą odpowiedź na pytanie o to, czy jesteśmy hetero- czy homoseksualni dają nasze oczy. Co więcej, zdaniem Ritcha Savin-Williamsa, który kierował badaniami, rozszerzające się źrenice na widok naprawdę atrakcyjnego dla nas człowieka mówią o seksualności więcej, niż reakcja narządów płciowych, a tym bardziej słowne deklaracje.
Naukowcy przebadali 165 mężczyzn i 160 kobiet, wśród których były zarówno osoby deklarujące się jako heteroseksualne, jak i homoseksualne oraz biseksualne. Wszystkim przedstawiano trzy jednominutowe filmy. Jeden przedstawiał masturbującego się mężczyznę, drugi masturbującą się kobietę, a trzeci neutralny krajobraz. I wówczas zaobserwowano, że źrenice heteroseksualnych mężczyzn rozszerzają się na widok erotycznego obrazu kobiety. Panowie o orientacji homoseksualnej reagowali w ten sam sposób tylko na film przedstawiający onanizującego się mężczyznę. Oczy biseksualistów pozostawały niewzruszone tylko na widok krajobrazu.
Amerykanie podkreślają jednak, że ich badania potwierdziły tylko, że o wiele bardziej skomplikowaną sprawą jest kobieca seksualność. Najprostsza reguła kieruje reakcją lesbijek, których źrenice zachowują się tak, jak heteroseksualnych mężczyzn. Tymczasem panie deklarujące się jako heteroseksualne reagują zarówno na podniecający widok mężczyzny, jak i kobiety.
Ritch Savin-Williams daleki jest jednak od forsowania tez, że w takim razie wszystkie kobiety są podświadomie biseksualne. Omawiając swoje badania podkreśla, że jedna z teorii psychologicznych mówi, iż reakcja na wszelkie bodźce erotyczne to naturalne przystosowanie kobiet do tego, by mniej cierpieć w przypadku gwałtu.
W przeszłości, gdy taki los spotykał bardzo wiele kobiet, u pań zaczął wytwarzać się mechanizm, który podnieceniem seksualnym pozwalał unikać jeszcze gorszych skutków gwałtu. Dlatego kobiety prawdopodobnie podświadomie podniecają się niezależnie od tego, czy bodziec jest dla nich przyjemny, czy też odpychający.
Specjaliści z Cornell University twierdzą również, że badania źrenic są znacznie lepszą metodą poszukiwania odpowiedzi na pytania o ludzką seksualność, niż tradycyjne obserwowanie reakcji narządów płciowych. Jest tak, ponieważ wielu mężczyzn jest w stanie stłumić reakcję penisa. Także kobiety mogą starać się nie dać po sobie poznać podniecenia. A przede wszystkim, bardzo dużo badanych w typowy sposób osób nie jest w stanie podniecić się w laboratoryjnych warunkach, wręcz na żądanie.
Tymczasem w przypadku tych badań o wszystkim mówią oczy, których reakcja obserwowana jest całkowicie bezinwazyjnie i nie wymaga postawienia badanego w zbytnio krępującej sytuacji.