Manipulacje to pikuś. Tę wpadkę TVP z pogrzebu Adamowicza będą pokazywać studentom

Taką audiodeskrypcję zobaczyli w trakcie pogrzebu Pawła Adamowicza widzowie TVP3 Gdańsk...
Taką audiodeskrypcję zobaczyli w trakcie pogrzebu Pawła Adamowicza widzowie TVP3 Gdańsk... Fot. Facebook / Karolina Ozimek / kadr z programu TVP3
Ta historia jest tak kuriozalna, że ciągle trudno nam w redakcji uwierzyć w to, że jest prawdziwa. Ale jest. W trakcie sobotniego pogrzebu Pawła Adamowicza TVP3 Gdańsk przeprowadziła jego transmisję razem z napisami do audiodeskrypcji z innego programu. W efekcie widzowie w trakcie pogrzebu tragicznie zmarłego prezydenta mogli się m.in. dowiedzieć o tym, że "stado pawianów musi się trzymać razem".


Na błąd w TVP3 Gdańsk zwróciła uwagę na Facebooku pani Karolina Ozimek. "Szukam osób, które wczoraj oglądały TVP3 i tez widziały napisy z audiodeskrypcji z jakiegoś filmu przyrodniczego. Trzeba zweryfikować to co wczoraj się zadziało" – napisała.


Do posta załączyła kilka zdjęć. Widać na nich m.in. metropolitę Sławoja Leszka Głodzia, który w trakcie kazania "miał napisy" o wspomnianym wyżej stadzie pawianów. Kiedy realizator pokazywał przebitki z wnętrza świątyni z kamerą skierowaną na uczestników pogrzebu, wyskoczył napis "małpy rozchodzą się". Przy innym ogólnym kadrze z ludźmi na pogrzebie dowiedzieliśmy się, że "stado pawianów powiększyło się o nowych członków".

Jego opis – tak jak i niezaktualizowany ze względu na pogrzeb program TVP3 – można znaleźć w sieci. O 12:50 w TVP3 Gdańsk miał być transmitowany dokument o nazwie "Krainy niezwykłych przeobrażeń".

"Delta rzeki Okawango to bujna kraina w środku ogromnej pustyni Kalahari. Jest domem dla hipopotamów, pawianów, zimorodków, lampartów, guźców, słoni i wielu gatunków ryb" – czytamy w jego opisie.

Rodzina pani Karoliny w tej sprawie zwróciła się także do TVP. W odpowiedzi uzyskała pismo, w którym telewizja przyznała się do pomyłki i przeprosiła za nią. Okazało się, że transmisja z pogrzebu odbyła się w czasie tzw. wspólnego pasma TVP3. W tym czasie wszystkie regionalne ośrodki Telewizji Polskiej emitują ten sam program – czyli w tym wypadku ten program przyrodniczy.

"Ze względu na wagę uroczystości podjęta została decyzja tzw. rozszczepienia pasma wspólnego i wyłączenia Oddziału TVP w Gdańsku ze wspólnego programu, aby umożliwić transmisję uroczystości" – czytamy w oświadczeniu. Napisy do audiodeskrypcji zostały jednak takie same jak w całym kraju...

"W momencie w którym zorientowaliśmy się, że nasz program emitowany jest z napisami autodeskrypcji pochodzącymi z innego programu, natychmiast interweniowaliśmy w tej sprawie w Centralnej Aparaturze w Warszawie. Po naszej interwencji napisy zostały zdjęte.
Jest mi niezmiernie przykro z powodu zaistniałej sytuacji. Proszę uwierzyć, że nie było to w żaden sposób zamierzone. Był to ludzki błąd" – dodał Mirosław Samsonowski, Kierownik Działu Techniki w TVP Gdańsk.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach