Rozliczać się w Warszawie czy w Krośnie? Oto jak rozliczać PIT bez meldunku

Nie ma przeszkód, aby swoje podatki rozliczyć w mieście, w którym  mieszkamy, ale nie jesteśmy zameldowani.
Nie ma przeszkód, aby swoje podatki rozliczyć w mieście, w którym mieszkamy, ale nie jesteśmy zameldowani. Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Rozliczanie PIT-ów coraz bliżej i jak co roku powraca pytanie o miejsce, w którym należy to zrobić. Czy bierzemy pod uwagę miejsce zamieszkania czy zameldowania? Czy są jakieś regulacje prawne dotyczące rozliczania podatków? Jak rozliczyć się w miejscu zamieszkania?


Za niecałe trzy tygodnie, na portalu podatnik.gov.pl, każdy z legalnie pracujących mieszkańców Polski znajdzie wstępnie wypełnioną deklarację podatkową za 2018 rok. Jeżeli nie będzie chciał wprowadzać żadnych zmian, nie będzie musiał nic robić, a PIT zostanie rozliczony. Od tego roku krócej trzeba będzie czekać na upragnione przez wszystkich zwroty podatku: państwo ma na to maksymalnie 45 dni.

Co roku jednak powraca temat miejsca, w którym rozliczać swój PIT. Co prawda, większość rozliczeń odbywa się już przez internet, więc papierowa deklaracja nie musi wędrować do konkretnego Urzędu Skarbowego, wielokrotnie pocztą lub przez rodzinę. Jak zawsze jednak należy zadeklarować miejsce rozliczenia.

Przez kilka ostatnich lat, w największych miastach Polski odbywały się kampanie namawiające do rozliczenia się właśnie w nich. Było to skierowane do osób, które w nich mieszkają i pracują, ale nie mają w nich zameldowania (bardzo trudne w przypadku wynajmowania mieszkania). I nie jest to wcale trudne.


Po pierwsze, warto zaznaczyć, że przepisy przewidują, że podatek dochodowy należy rozliczyć w miejscu, gdzie podatnik zamieszkiwał w ostatnim roku podatkowym (według stanu na 31 grudnia). Miejsce naszego zameldowania nie ma żadnego wpływu na naszą deklarację.

Do samego rozliczenia się w miejscu zamieszkania nie potrzeba wiele. W deklaracji należy jedynie wpisać swój aktualny adres i rozliczenie PIT wysłać do urzędu skarbowego w mieście (dzielnicy), w którym zamieszkujemy. Jeżeli robimy to przez internet, przyporządkowanie odpowiedniego urzędu skarbowego nastąpi automatycznie.

Warto zaznaczyć, że regulacje te dotyczą osoby pracujące zarówno na umowach cywilnoprawnych, umowie o pracę oraz przedsiębiorców.

Takie podejście do rozliczania podatków jest nie tylko zgodne z obowiązującym prawem, ale także zwyczajnie "w porządku" wobec społeczności, w której mieszkamy. Mamy wtedy także prawo narzekać na nienaprawione chodniki, niepełne oświetlenie ulicy czy zbyt mało zieleni na osiedlu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Ty też nie wiesz, gdzie są teraz karty z głosami? 5 ważnych odpowiedzi po proteście wyborczym PiS
0 0Protest wyborczy PiS to hucpa. Rozmawialiśmy z ludźmi, którzy liczyli głosy
POPKULTURA 0 0Netflix niech się schowa. 5 powodów, dlaczego "Zakochani po uszy" TVN7 są aż takim hitem
HYDEPARK 0 0W Warszawie jestem czarna, w Kongo... biała. Ale ja myślę po polsku dosłownie i w przenośni
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych
0 0"Nie czuję się urażona". Ma 23 lata, działa w partii Korwina. Opowiada, jak traktowane są kobiety
0 0W Platformie wrze. Schetyna nagle odwołał posiedzenie klubu
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Wywiad poruszył Anglię, ale nie wszystkim się spodobał

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać