Prawica już ma "haka" na austriackiego biznesmena, który nagrał Kaczyńskiego. Poważne zarzuty

Serwis Niezależna łączy Geralda Birgfellnera, który nagrywał Jarosława Kaczyńskiego, z aferą Panama Papers.
Serwis Niezależna łączy Geralda Birgfellnera, który nagrywał Jarosława Kaczyńskiego, z aferą Panama Papers. Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Portal niezalezna.pl twierdzi, że dotarł do nowych faktów na temat Geralda Birgfellnera, który nagrywał prezesa PiS w ramach tzw. taśm Kaczyńskiego. Okazuje się, że Birgfellner to austriacki zięć Jana Marii Tomaszewskiego, kuzyna prezesa PiS. Jego nazwisko pojawia się także w kontekście afery Panama Papers.


Nazwisko Austriaka ma pojawiać się między innymi w dokumentach zarejestrowanej na Cyprze spółki Cymanco Services Limited. Ta z kolei znajduje się w wykazie podmiotów związanych właśnie z aferą Panama Papers.

To lista przedsiębiorstw zarejestrowanych w tzw. rajach podatkowych. Została udostępniona po wycieku danych z kancelarii podatkowej i prawnej Mossack Fonseca, która działa w Panamie.

Cymanco Services Limited swą działalność w rajach podatkowych prowadziła w powiązaniu z ukraińską, ale zarejestrowaną na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych spółką European Food Supplies Corp.

Prezes nagrany
We wtorek "Gazeta Wyborcza" opublikowała treść rozmów, które w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie prowadził prezes PiS Jarosław Kaczyński. Chodzi o plany budowy w stolicy dwóch wieżowców przez spółkę Srebrna. Kaczyński negocjował w tej sprawie właśnie z Birgfellnerem.

Birgfellner od 2017 roku był zaangażowany w projekt budowy dwóch 190-metrowych wieżowców. Łącznie w sprawie projektu miał spotykać się z Jarosławem Kaczyńskim 16 razy. Całkowite wynagrodzenie Austriaka po wybudowaniu "dwóch wież" miało wynosić 3 proc. wartości inwestycji, czyli ok. 9 mln euro (ok. 39 mln zł).

Srebrna nie dostała jednak pozwolenia na inwestycję od władz Warszawy. A Austriakowi odmówiono wypłaty wynagrodzenia, bo – jak usłyszał – przedsięwzięcie zostało wstrzymane. Birgfellner czuje się dziś oszukany.

źródło: niezalezna.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
#SkuteczniePosprzatane 0 0Znamy wyniki akcji #SkuteczniePosprzatane. Organizatorzy przygotowali ogromną niespodziankę
NSC 0 0National Sales Congress po raz trzeci na Narodowym. Motyw przewodni ma wiele wspólnego ze sportem

TYLKO W NATEMAT

0 0"Znajomi mi wyjaśnili". Kaczyński popłynął mówiąc o dzieciach – lekarka obala jego teorię
0 0Kaczyński cieszy się, że gonimy Niemców. Ale powołuje się na raport, którego nie zrozumiał
0 0Borys Szyc wspaniały, tylko film słaby. Widziałem "Piłsudskiego" i czuję się znieważony
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców