Gerard Way, lider popunkowej kapeli My Chemical Romance, razem z rysownikiem Gabrielem Bá stworzyli komiks, który zgarnął prestiżową nagrodę Eisnera w 2008 roku. Teraz ich dzieło "The Umbrella Academy" doczekało się serialowej adaptacji, która wjedzie na Netflixa w połowie lutego.
Dziennikarz popkulturowy. Tylko otworzę oczy i już do komputera (i kto by pomyślał, że te miliony godzin spędzonych w internecie, kiedyś się przydadzą?). Zawsze zależy mi na tym, by moje artykuły stały się ciekawą anegdotą w rozmowach ze znajomymi i rozsiadły się na długo w głowie czytelnika. Mój żywioł to popkultura i zjawiska internetowe. Prywatnie: romantyk-pozytywista – jak Wokulski z „Lalki”.
Podopieczni tytułowej "The Umbrella Akademy", jak i sama akademia, przywodzą na myśl X-Menów mieszkających Instytucie Xaviera. Superbohaterska rodzina z nowego serialu Netflixa jest jednak jej zupełnym przeciwieństwem - skłócona, pełna tajemnic, wręcz patologiczna niczym trudne charaktery z "Nawiedzonego domu na wzgórzu". Wszelkie niesnaski i dumę muszą rzucić w kąt i zjednać się, bo światu grozi zagłada. Tak mniej więcej rysuje się fabuła pierwszego sezonu, której tło zostało zarysowany w poniższym zwiastunie.
Powoli się rozkręca, potem jest tylko lepiej
Po kilku pierwszych odcinkach "The Umbrella Academy" można mieć mocno mieszane uczucia. Widać, że to wysokobudżetowy serial, w którego wpomponowano miliony dolarów i niby wszystko jest na swoim miejscu, ale produkcja nie porywa, a niektóre sceny są tak specyficzne, że mogą wręcz żenować.
Pomyślałem sobie wtedy o polskim niewypale Netflixa - "1983" i parafrazie powiedzenia: swoje hejtujecie, cudzego nie znacie. W napisach mignęła mi showrunnerka "Wiedźmina" i miałem nowe obawy co do do serialu o Geralcie z Rivii. Jednak to showrunner "The Umbrella Academy" Steve Blackman ("Farfo", "Modyfikowany węgiel") powoli rozkręca swój serial.
Długaśna ekspozycja mająca na celu przybliżenie zawiłych historii głównych bohaterów, choć i tak pozostawiająca wiele niedopowiedzeń, w końcu procentuje, a akcja nabiera tempa. Przedpremierowo obejrzałem 7 z 10 odcinków i przyznam szczerze, że w pewnym momencie poczułem się na tyle zaintrygowany, że na pewno włączę pozostałe epizody.
Wcześniejsze wątki, których jest masa, i które czasem mocno nużą, w końcu się splatają i zaskakują jak mechanizm łamigłówki. Zwykle kibicujemy superbohaterom, a ci z "The Umbrella Academy" nie budzą początkowo wyjątkowej sympatii. Dopiero po poznaniu przeszłości, zaczynamy akceptować ich w teraźniejszości i martwić się o ich apokaliptyczną przyszłość, która rysuje się w pięknych retro-barwach.
Niech gra muzyka!
Nawet jeśli zdarzy nam się ziewnąć w czasie seansu, "The Umbrella Academy" pod względem wizualnym jest miodna, efekty specjalne stoją na wysokim (jak na seriale) poziomie, a kolorami i scenografią przypomina estetykę znaną z filmów Wesa Andersona. Największe wrażenie robi jednak wizja przyszłości - w post-apokaliptycznej scenerii odnajdą się fani "Max Maxa" i "Fallouta".
Generalnie serial jest zbieraniną mnóstwa znanych i lubianych motywów, które elegancko współgrają. Oprócz wspomnianych X-menów i post-apokalipsy, wmieszano tu jeszcze podróże w czasie, "Dr. Who", "Facetów w czerni" i ponurą lekkość starego Tima Burtona. Może się wydawać, że wszystko już gdzieś widzieliśmy, ale twórcy stworzyli zgrabne i spójne uniwersum, które przypadnie do gustu nie tylko fanom komiksu.
Soundtrack to najlepszy bohater serialu. Jak na muzyka i producenta przystało, Gerard Way postarał się o ścieżkę dźwiękową, która nie jest tylko tłem, ale uzupełnia obraz. Na playliście jest pełno klasyków od The Doors czy The Turtles przez melodię z "Upiora w operze" po "Cwał Walkirii" Wagnera... grany na lodziarce. W pamięć zapadła mi szczególnie perfekcyjna scena strzelaniny w rytm "Don't Stop Me Now" Queen. Way nagrał specjalnie piosenkę, którą możemy usłyszeć w zwiastunie. To cover "Hazy Shade of Winter" Simona i Garfunkela.
"The Umbrella Academy" nie zmieni kursu historii, ale jeśli przymkniemy oko na niektóre kiczowate elementy, to śledzenie kolejnych odcinków będzie należeć do przyjemności. Trudno przewidzieć, czy starzy wyjadacze, którzy zjedli zęby na komiksach Marvela i DC, zostaną przy serialu na dłużej, ale młodzieży zafascynowanej twórczością Gerarda Waya (a takich w Polsce nie brakuje) serial zdecydowanie podniesie ciśnienie i w tej grupie odbiorców może być hitem.
Wszystkie 10 odcinków pierwszego sezonu "The Umbrella Academy" pojawi się na Netflixie 15. lutego.