Dlaczego rosną składki ZUS? Wszystko przez to, że więcej zarabiamy

Ile wynoszą stawki ZUS 2019? Dlaczego rosną składki?
Ile wynoszą stawki ZUS 2019? Dlaczego rosną składki? Fot. Michał Ryniak / Agencja Gazeta
Dlaczego rosną składki ZUS? – to pytanie zadają sobie wszyscy, którzy zobaczyli nowe oficjalne stawki na 2019 r. Okazało się, że jest znacząco drożej. Ma to związek z wysokością średniego i minimalnego wynagrodzenia.


1228,70 zł – składki w takiej wysokości co miesiąc płacili przedsiębiorcy w 2018 roku. O tym, że będzie drożej było już wiadomo od jakiegoś czasu, ale w styczniu stało się to oficjalne. 

W 2019 roku comiesięczna składka do ZUS-u będzie wynosić łącznie blisko 1320 złotych, a dokładnie 1316,97 zł. To podwyżka niemal o sto złotych.

Dlaczego rosną składki ZUS?
Przedsiębiorcy w Polsce nie mają łatwo, o czym świadczą podane wyżej liczby. W jaki sposób ustalana jest wysokość składek? ZUS podkreśla, że to nie on jest odpowiedzialny za ich poziom. Ustawowo określa go parlament, na podstawie przeciętnego lub minimalnego wynagrodzenia. To drugie, w 2019 r. wzrosło w Polsce do 2250 zł. Jest o 150 zł wyższe niż w roku 2018.

"Duży ZUS" i "mały ZUS"
Składka w wysokości 1316,97 zł, to tzw. "duży ZUS" i obowiązuje każdego, kto prowadzi działalność gospodarczą powyżej dwóch lat. Niewielką, ale wciąż, osłodą może być tzw. "mały ZUS". Świeży przedsiębiorcy przez pierwsze pół roku będą zwolnieni z opłacania stawek, a następnie do dwóch lat będą płacili pomniejszoną składkę w wysokości 555,89 zł (z Funduszem Pracy) lub 539,35 zł (bez Funduszu Pracy).

Jak obniżyć koszty?
Jedynym sposobem na zejście do niższego poziomu składki jest rezygnacja z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W takim przypadku suma składek wyniosłaby 1246,92 zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...