Uwielbiamy to święto, bo można się objadać do woli. Kiedy wypada tłusty czwartek?

Kiedy wypada tłusty czwartek 2019? Data, skąd pochodzi zwyczaj
Kiedy wypada tłusty czwartek 2019? Data, skąd pochodzi zwyczaj Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Zbliża się dzień wielbicieli pączków i słodkości wszelkiego rodzaju. Mowa oczywiście o tłustym czwartku, kiedy wedle tradycji dozwolone jest… objadanie się, a wszelkie diety schodzą na drugi plan. Kiedy tłusty czwartek wypada w 2019 r.?


Na początku miał zwiastować nadejście wiosny, później zwyczaj poszerzono o jedzenie pączków. Geneza tłustego czwartku sięga pogaństwa, ale jedno jest pewne – to święto wszystkich łasuchów.

Kiedy tłusty czwartek w 2019 r.?
Data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dlatego dzień ten jest świętem ruchomym. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W kalendarzu chrześcijańskim jest to ostatni czwartek przed wielkim postem. W 2019 r. wypada dokładnie 29 lutego.

Pączki i inne przysmaki
Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. Oprócz pączków popularne tego dnia są również faworki. Dawniej bawiono się, można powiedzieć, "na bogato". Objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką.

Tych, którzy pilnie liczą zjedzone kalorie, ale skuszą się na pączka w tłusty czwartek, uspokajamy. Oto poradnik, jak... spalić pączka.

Mamy prosty przepis na oponki serowe
Jeśli nie lubicie słodkości kupowanych na mieście, a do robienia pączków zwyczajnie nie macie zdrowia, w ten tłusty czwartek zróbcie serowe oponki. Są bardzo proste w przygotowaniu i nie trzeba walczyć z ciastem drożdżowym. No i najważniejsze – smakują doskonale.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...