Oni tam byli zanim to było "modne". Archiwalny numer "Kaczora Donalda" zdradza całą prawdę o Srebrnej 16

Przy Srebrnej 16 wydawano komiksy z Kaczorem Donaldem.
Przy Srebrnej 16 wydawano komiksy z Kaczorem Donaldem. Fot. Facebook.com / Centrum Komiksów Disneya
Srebrna 16 to aktualnie jeden z "najgorętszych" adresów w kraju. To właśnie tam, na terenie powiązanej z PiS spółki Srebrna, miały stanąć słynne już bliźniacze wieże. Nie zgadniecie jednak, co znajdowało się tam w przeszłości. Ta okładka "Kaczora Donalda" to bowiem nie przypadek.


Budynek przy Srebrnej 16 nie należy do najpiękniejszych. Stara kamienica, pomalowana obrzydliwą niebieską farbą. Dookoła płot (też niebieski w wielu miejscach), parking (także dla busów), reklamy. To nie jest zachęcający obrazek, ale właśnie ten warszawski adres znalazł się w ostatnich dniach w centrum uwagi za sprawą tzw. "taśm Kaczyńskiego" ujawnionych przez "Gazetę Wyborczą". Na wspomnianej działce miały stanąć dwa wieżowce, które wzbudzają ogromne kontrowersje.

Kaczor Donald przy Srebrnej
Przy okazji dyskusji na temat spółki Srebrna i możliwej budowy wież wyszedł na jaw zabawny fakt, przy którym trudno się nie uśmiechnąć. Okazuje się, że na Srebrnej 16 do około 2001 roku działało wydawnictwo Egmont. Firma, która powstała w 1990 r. swoją działalność rozpoczęła od wydawania… komiksów z Kaczorem Donaldem.

No i teraz się zaczyna. Na profilu Centrum Komiksów Disneya na Facebooku przypomniano okładkę z 1997 r., którą dziś można interpretować na wiele sposobów. Zobaczcie, tak wyglądał pierwszy numer pisma jako tygodnika.


Widać na nim dumnie kroczącego Kaczora Donalda z tabliczką, na której widnieje napis: "Teraz wpadam co tydzień". Obok, na ścianie budynku umieszczono tabliczkę z adresem – Srebrna 16.
Co prawda wydawnictwo Egmont po latach przeniosło swoją siedzibę na ul. Dzielną, ale komiks został. Prawdopodobnie wydawnictwo chciało użyć "bezpiecznego adresu", więc skorzystało... z własnego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Rządy PiS nazywała reżimem. Ta Czeszka może napsuć krwi Kaczyńskiemu bardziej niż Timmermans
0 0To po to PiS przerwał posiedzenie Sejmu? Arłukowicz mówi o "handlu"