Co obiecuje nowa partia Biedronia? Program wyborczy Wiosny

Program nowej partii Roberta Biedronia dotyczy większości dziedzin życia politycznego, społecznego i ekonomicznego.
Program nowej partii Roberta Biedronia dotyczy większości dziedzin życia politycznego, społecznego i ekonomicznego. Fot. Agnieszka Sadowska/Agencja Gazeta
Najważniejszy w działalności każdej partii politycznej powinien być program, który w przypadku dojścia do władzy miałby zostać zrealizowany. Niewiele osób zagłębia się w partyjne broszury, ale my zrobiliśmy to za was. Poniżej przedstawiamy opis tego, co chce zmienić Wiosna Roberta Biedronia.


Zaglądając do "Umowy Biedronia", bo tak nazywa się dokument z programem partii Wiosna, można zobaczyć propozycje zmian w niemal każdym aspekcie i nie dotyczą wyłącznie kwestii światopoglądowych i omówionego już zakończenia ery węgla w Polsce.


Program Wiosny Roberta Biedronia w punktach

1. Lekarz specjalista w 30 dni

Nowa partia obiecuje, że oczekiwanie na wizytę u specjalisty nie będzie przekraczało miesiąca. Ma zostać także wprowadzony limit czasu oczekiwania. Jeśli pacjent będzie czekał więcej niż miesiąc, będzie miał wtedy prawo do wyboru miejsca leczenia w sektorze prywatnym. Za wizytę zapłaci NFZ zgodnie z ogólnopolskim cennikiem.

Pojawić się mają także dopłaty do recept (powyżej 200 złotych) uzależnione od dochodów pacjenta. Wszystkie te obietnice mają zostać sfinansowane dzięki podniesieniu wydatków na służbę zdrowia, które w pięć lat mają osiągnąć 5 proc. PKB.

2. Koniec ery węglowej

Do 2035 roku, w Polsce mają zostać zamknięte wszystkie kopalnie węgla oraz elektrownie wytwarzające z niego energię. W stworzonym sektorze odnawialnych źródeł energii, zatrudnienie znaleźć ma 200 tysięcy osób.

3. Prawo do aborcji

Aborcja na żądanie ma być dostępna do 12 tygodnia ciąży. Zagwarantowana ma być pełna opieka okołoporodowa. Budżet państwa ma finansować też trzy in vitro dla każdej kobiety na podstawie zaleceń lekarza.

4. Wzrost pensji minimalnej

Już w przyszłym roku miałaby wynosić aż 2700 złotych. Za dwa lata wzrosłaby do 3000 złotych, a za pięć o kolejne 500 złotych. Poprawić ma się także sytuacja pracujących na śmieciówkach. Mają oni mieć prawo do 2 dni urlopu w miesiącu oraz urlopu rodzicielskiego.

5. Reforma szkolnictwa

Wiosna obiecuje stworzenie 120 tysięcy cyfrowych sal lekcyjnych. W planach lekcji mają znaleźć się takie przedmioty jak: edukacja seksualna, cyberbezpieczeństwo, edukacja medialna, edukacja antyprzemocowa, profilaktyka zdrowotna czy podstawy programowania.


Pensje nauczycieli mają znacząco wzrosnąć, a uczniowie dostaną bezpłatną wyprawkę i obiady.

6. Zmiany w nauce

Uczelnie mają zacząć współpracować z biznesem, samorzadami i organizacjami pozarządowymi. Na wzrost innowacyjności mają zostać przeznaczone większe pieniądze – 2 proc. PKB.

7. Zmiany w Unii Europejskiej

Na terenie całej UE ma nastąpić wyrównanie standardów opieki zdrowotnej. Ma powstać także europejski program mieszkaniowy, który dofinansuje budowę 10 milionów mieszkań w całej Unii, w tym w Polsce. Każda młoda Europejka i Europejczyk do 26. roku życia będzie mógł podróżować środkami transportu lądowego za darmo.

8. Powszechny angielski

Liczba lekcji języka angielskiego w szkołach ma się podwoić. Uczniowe liceuów, techników i szkół zawodowych będą mogli wybrać jeden przedmiot, w całości prowadzony po angielsku. Do każdego programu telewizyjnego będzie można włączyć angielskie napisy.

9. Żłobki

W całej Polsce ma przybyć ćwierć miliona miejsc w żłobkach. Wiosna Biedronia chce także rozszerzyć program Rodzina 500+ na rodziców samotnie wychowujących dzieci.

10. Emerytury

Najniższa emerytura ma wzrosnąć do 1600 złotych. Świadczenia dla seniorów mają być także nieopodatkowane, a wszyscy mają podlegać jednemu systemowi emerytalnemu. Pojawić maja się także asystenci codziennych czynności (także w przypadku wszystkich osób niepełnosprawnych).

11. Transport

Zniknąć mają białe plamy w siatce transportu publicznego. Autobus ma dojeżdżać do każdej gminy w kraju. Zsynchronizowane mają być też rozkłady jazdy różnych środków podróży. Powiększona ma zostać także siatka połączeń kolejowych.

12. Małżeństwa

Prawo do małżeństwa mają zyskać wszystkie pary, bez względu na płeć.

13. Ogólnopolski budżet partycypacyjny

Pula do rozdysponowania na obywatelskie pomysły ma wynieść miliard złotych. We wszystkich wyborach będzie możliwość zagłosowania przez internet, a za udział w wyborach będzie można odpisać sobie 100 złotych od podatku.

14. Ściągalność alimentów

Alimenty mają być ściągane jak podatki,a w razie zalegania z nimi, egzekwować je będzie administracja skarbowa.

15. Rozdział państwa od kościoła

Zlikwidowany ma zostać Fundusz Kościelny. Ze szkół zniknąć mają lekcje religii, a duchowni mają zostać opodatkowani.

16. Bezpłatny internet i e-administracja

Internet ma być dostępny w każdym miejscu w Polsce bez żadnych opłat. Zcyfryzowana ma zostać cała administracja państwowa. Zniknąć mają także... pieczątki.

17. Komisja Sprawiedliwości i Pojednania

Lata rządów Zjednoczonej Prawicy mają zostać poddane audytowi. Winni łamania Konstytucji mają stanąć przed Trybunałem Stanu.

18. Odpartyjnienie

Kandydaci na członków zarządów firm państwowych mają zdawać specjalne egzaminy. Płace wszystkich stanowisk w administracji i spółkach Skarbu Państwa będą jawne.

19. Kultura i media

Dostęp do instytucji kultury ma być bezpłatny, ale tylko w niedziele. Wydatki mediów publicznych mają być jawne, a członkowie zarządów wybierani będą w konkursach, które rozstrzygane będą przez ekspertów z branż związanych z mediami, a nie przez polityków.

20. Zmiany dla firm

W przypadku małych przedsiębiorstw zniknie pełna kontrola skarbowa. Zastąpić ma ją internetowa weryfikacja rozliczeń. Także dzięki globalnej sieci będzie można firmę założyć i rozliczyć ją z podatków. W całym, kraju maja obowiązywać jednakowe interpretacje prawa skarbowego. W każdej gminie ma powstać inkubator start-upów.