"Polityk nie może sterować prokuratuą". Biedroń zapowiada pierwszą decyzję, jeśli jego partia wejdzie do Sejmu

Robert Biedroń i inni przedstawiciele Wiosny podczas konferencji w Białymstoku.
Robert Biedroń i inni przedstawiciele Wiosny podczas konferencji w Białymstoku. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
– Trzeba oddzielić prokuraturę od Ministerstwa Sprawiedliwości – zapowiedział w niedzielę w Białymstoku Robert Biedroń. Lider Wiosny mówił o kluczowych sprawach, którymi zajmie się partia, jeśli dostanie się do Sejmu.


W niedzielę w Białymstoku odbyła się konwencja Wiosny. Jak relacjonuje "Gazeta Wyborcza", w spotkaniu z przedstawicielami nowej partii uczestniczyły tłumy.

Robert Biedroń podczas konferencji w Białymstoku wspomniał o głośnym materiale dziennikarzy "Superwizjera" (TVN).

Ci ujawnili, że blisko 400 podpisów na listach poparcia Młodzieży Wszechpolskiej w wyborach samorządowych w 2014 roku zostało sfałszowanych. Wówczas organizacją kierował Adam Andruszkiewicz.

Sprawą wprawdzie zajmuje się prokuratura (śledztwo wszczęto po kontroli przeprowadzonej w ub.r.), ale Andruszkiewicz wciąż nie usłyszał zarzutów. A pod koniec roku został wiceministrem w rządzie Mateusza Morawieckiego (już po kontroli prokuratury).

Zdaniem Biedronia od 1989 roku "prokuratura zbyt często była ofiarą rozgrywek politycznych". – Zbyt często podważano niezależność prokuratury, prokuratorów, którzy w dużej mierze są rzetelni, wiarygodni, angażujący się, ale niestety presja polityków czasami jest zbyt silna – mówił lider Wiosny w Białymstoku.


I zapewniał, że jeśli posłowie jego ugrupowania zasiądą w rządowych ławach, to oddzielą prokuraturę od Ministerstwa Sprawiedliwości, którym kieruje Zbigniew Ziobro, prokurator generalny.

– Nie może być tak, że polityk ręcznie steruje prokuraturą, która powinna być w państwie demokratycznym, w sercu Europy niezależna – zaznaczył Biedroń. A obecną zależność wymiaru sprawiedliwości od polityków nazwał "degrengoladą".

Robert Biedroń
podczas konferencji w Białymstoku (10.02.19)

Trzeba rozdzielić Prokuraturę Krajową od Ministerstwa Sprawiedliwości i doprowadzić do tego, że status prokuratury będzie podobny do statusu rzecznika praw obywatelskich czy prezesa Najwyższej Izby Kontroli, czyli prokurator będzie się cieszył ogromną autonomią działania, tak aby był wolny od jakichkolwiek podejrzeń politycznych.


Wiosna w sondażach

Według najnowszego sondażu – Estymatora dla tygodnika "Do Rzeczy" – Wiosna ma szansę na trzeci wynik w wyborach parlamentarnych. Na partię Roberta Biedronia swój głos oddałoby 8,6 proc. badanych. Oznacza to, że Wiosna uzyskałaby 31 mandatów.

Z kolei z badania Kantar Millward Brown SA dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że partię Biedronia poparłoby 14 proc.

źródło: Wyborcza.pl