Rada Etyki Mediów zbadała, jak TVP traktowała Pawła Adamowicza. Druzgocąca ocena

Paweł Adamowicz był obiektem oszczerstw w TVP - oceniła Rada Etyki Mediów.
Paweł Adamowicz był obiektem oszczerstw w TVP - oceniła Rada Etyki Mediów. Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta
Autorzy materiałów w TVP na temat prezydenta Gdańska złamali zasady Karty Etycznej Mediów – orzekła Rada Etyki Mediów. Eksperci REM przeanalizowali kilkanaście programów stacji, w których mówiono o Pawle Adamowiczu.


"W żadnej z analizowanych przez REM publikacji nie dano Pawłowi Adamowiczowi szansy odparcia zarzutów, przedstawienia argumentów zaprzeczających oskarżeniom formułowanym wprost, między wierszami, lub w tytułach zniekształcających rzeczywisty przebieg opisywanych wydarzeń lub naginających fakty tak, by przemawiały przeciwko prezydentowi Gdańska" – napisał Ryszard Bańkowicz, przewodniczący REM.

Dodał, że zamordowany prezydent Gdańska był obiektem oszczerstw, ale nie miał prawa do obrony. Zarzucił też autorom materiałów manipulowanie faktami, sugestiami i domniemaniami tak, by przedstawić Adamowicza jako osobę niegodną zaufania. Stanowisko REM opublikowała rzeczniczka gdańskiego magistratu. Na stanowisko Rady Etyki Mediów odpowiedział już – w swoim stylu – szef telewizyjnych "Wiadomości" Jarosław Olechowski. Jego zdaniem oświadczenie ma charakter stanowiska politycznego i brakuje w nim konkretów.

"W stanowisku Rady Etyki Mediów brakuje konkretnych przykładów naruszeń zasad, o których wspomina w wydanym oświadczeniu. Ma ono charakter stanowiska politycznego, a nie rzeczowej i merytorycznej opinii.Rada w przeszłości wydawała opinie nacechowane ideologiczne, a nie merytoryczne" – napisał Olechowski na Twitterze. Urząd Miasta Gdańsk zlecił prywatnej firmie analitycznej policzenie materiałów, w których TVP wspominała o Pawle Adamowiczu. Analiza obejmowała 2018 rok i część stycznia 2019 r.


Wnioski z analizy to 500-stronicowy raport, w którym opisano ponad 1,6 tys. reportaży, publikacji i rozmów w studiu z nazwiskiem prezydenta Gdańska w roli głównej, które ukazały się na antenach TVP 1, TVP 2, TVP Info i TVP Gdańsk.

"Prowokacje prezydenta Gdańska", "Właściciel 36 kont przed komisją Amber Gold", "Tajemnice prezydenta Gdańska", "Mafia deweloperska w Gdańsku" czy "W Gdańsku odbywa się deweloperskie Eldorado pod patronatem Pawła Adamowicza" – to tylko niektóre tytuły materiałów o Pawle Adamowiczu w TVP.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...