Amerykańska Akademia Filmowa znowu się złamała. Wycofała się z największej zmiany na gali Oscarów

"Zimna wojna" została nominowana w trzech kategoriach, w tym za zdjęcia
"Zimna wojna" została nominowana w trzech kategoriach, w tym za zdjęcia Fot. Materiały prasowe
Miało być odważnie i krócej, ale wyszło jak zwykle. Na tegorocznej ceremonii oscarowej widzowie zobaczą wręczenie nagród we wszystkich kategoriach. Akademia najwyraźniej przestraszyła się buntu w Hollywood, kiedy ogłosiła, że w telewizji nie pokazane zostanie wręczenie nagród m.in. za zdjęcia i montaż.


Amerykańska Akademia Filmowa próbuje robić wszystko, żeby tegoroczna ceremonia była atrakcyjna dla widzów przed telewizorami. Z roku na rok tych jest bowiem coraz mniej. Gremium podjęło więc decyzję, że gala zostanie skrócona do trzech godzin i z tego powodu nagrody w czterech kategoriach zostaną wręczone podczas telewizyjnych przerw.


Jednak kiedy Oscarowa Akademia ogłosiła kilka dni temu, że nie zobaczymy wręczenia nagród za zdjęcia, montaż, charakteryzację oraz aktorski film krótkometrażowy, wybuchła burza. Protestowali nie tylko widzowie, ale przede wszystkim ludzie filmu, w tym reżyserzy, aktorzy i operatorzy.


"Zdjęcia i montaż są u podstaw naszego rzemiosła. One nie są odziedziczone po teatrze czy literaturze, ale są kinem samym w sobie" – napisał na Twitterze Guillermo del Toro, reżyser oscarowego "Kształtu wody".

Kontrowersje były tak duże, że Amerykańska Akademia Filmowa postanowiła się z tej decyzji wycofać. W sobotę ogłosiła, że w telewizji pokazane zostanie wręczenie Oscarów we wszystkich 24 kategoriach.To już drugi raz, kiedy Akademia wycofała się rakiem z proponowanych zmian. W zeszłym roku pojawił się pomysł, że powstanie nowa kategoria – film popularny. Gremium znalazło się jednak pod ostrzałem krytyki i oświadczyło, że nowa kategoria pojawi się dopiero w 2020 r.


Tegoroczna ceremonia, które odbędzie się 24 lutego, będzie różnić się jednak od pozostałych. Po raz pierwszy od 30 lat gala nie będzie mieć prowadzącego. W grudniu ubiegłego roku w obliczu kontrowersji zrezygnował z tej roli Kevin Hart i producenci 91. ceremonii nie znaleźli dla niego zastępstwa.

Przypomnijmy, że w tym roku szanse na trzy nagrody ma "Zimna wojna". Polski film został nominowany w trzech kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, reżyseria oraz zdjęcia. Zmiana decyzja Akademii oznacza więc, że jeśli Oscara otrzyma operator Łukasz Żal, polscy widzowie na szczęście będą mogli zobaczyć to na ekranie.

źródło: Variety

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zapytali Kaczyńskiego o poparcie dla Dudy.[/b] Prezydent nie będzie zadowolony

Zapytali Kaczyńskiego o poparcie dla Dudy. Prezydent nie będzie zadowolony

Anna RydekAnna Rydek

W chwili, gdy pierwszy szok wywołany dokumentem braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" zaczyna mijać, czas włączyć racjonalne myślenie i poszukać odpowiedzi na pytanie: kim jest i jak działa pedofil? Do odpowiedzi posłuży mi doświadczenie własne, jako ofiary pedofila, oraz ludzi, których spotkałam w toku swojego procesu terapeutycznego. Który to proces – dodam, prawdopodobnie nigdy się tak naprawdę nie skończy, a w każdym razie nie zlikwiduje całkowicie objawów i nie cofnie...

Zaskakujący ruch nowego prezydenta Ukrainy. [b]Zełenski rozważa referendum ws. Rosji

Zaskakujący ruch nowego prezydenta Ukrainy. Zełenski rozważa referendum ws. Rosji