Jak z głową rozliczyć PIT 2019? Sprawdź co można odliczyć od dochodu, a co od podatku

Oto co możemy odliczyć od dochodu, a co od podatku.
Oto co możemy odliczyć od dochodu, a co od podatku. Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta
Dostałeś się w końcu na stronę internetową ZUS i widzisz swój rozliczony PIT? Teraz pozostało tylko go zaakceptować albo nanieść poprawki. Jakie? Wszystkie przysługujące odliczenia od dochodu i od podatku. W tym celu zrobiliśmy ich listę.


Zacznijmy od odliczeń od dochodu. Przede wszystkim możemy odpisać sobie składki poniesione na rzecz ubezpieczenia społecznego. Posiadacze łącza internetowego w domu mogą odliczyć od dochodu wydatki poniesione za jej użytkowanie, ale nie wyższe niż 760 zł. Z tej ulgi można skorzystać tylko dwa lata z rzędu.

Od dochodu można odliczyć wszelkiego rodzaju darowizny, w tym odpowiednio przeliczoną kwotę za oddaną krew jako honorowy dawca. Całość odpisu nie może jednak przekroczyć 6 proc. dochodu. Jest jednak jeden rodzaj darowizny, który nie ma limitu wysokości ulgi. Jest to darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą.

Dodatkowo swój dochód można rozliczyć odejmując ulgę na wydatki rehabilitacyjne. Limity obowiązują w przypadku opłat za przewodników osób niewidomych (limit do 2280 zł), utrzymania psa asystującego (do 2280 zł), używania samochodu osobowego (2280 zł) i na zakup leków (ponad 100 zł miesięcznie).


Kolejną ulgą od dochodu są wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Możemy wtedy odpisać sobie maksymalnie 5331,6 zł. Także działalność badawczo-rozwojowa podlega rozliczeniu. Ulga na ten cel to kwota kosztów kwalifikowanych (100 proc. lub 150 proc.), które możemy odliczyć od dochodu.

Odliczenia od podatku
Tego rodzaju odliczeń jest mniej, ale są one bardzo istotne, szczególnie dla rodzin i osób wykupujących dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Rodziny mogą odliczyć od podatku ulgę na dzieci. W przypadku pierwszego i drugiego dziecka to 92,67 zł miesięcznie, na trzecie przysługuje 166,67 zł miesięcznie, a na czwarte i kolejne – 225 zł miesięcznie.

Z kolei wspomniani ubezpieczający się zdrowotnie w sposób dobrowolny, mogą odliczyć od podatku nie więcej niż 7,75 proc. podstawy wymiaru składki. Ulgi przysługują też niektórym osobom, które uzyskują dochody zagraniczne. Wtedy od podatku mogą odliczyć kwotę, która jest różnicą między podatkiem obliczonym metodą odliczenia proporcjonalnego, a metodą wyłączenia z progresją.

Dodatkowo każdy może odliczyć 1 proc. podatku należnego na wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka