Nowy polski wątek zamachów w Nowej Zelandii. Terrorysta szukał śladów polskiego przywódcy?

Zamachowiec z Nowej Zelandii chciał zobaczyć budowlę ku czci polskiego króla?
Zamachowiec z Nowej Zelandii chciał zobaczyć budowlę ku czci polskiego króla? Fot. Twitter.com / CNN
Polskie służby sprawdzają, co robił nad Wisłą sprawca zamachów w Nowej Zelandii, Australijczyk Brenton Tarrant. Przyjechał tu w grudniu ubiegłego roku i pokonał przeszło 2 tys. kilometrów. Według informacji "Gazety Wyborczej", mogło mu chodzić o zobaczenie jednego z zabytków, który związany jest z królem Janem III Sobieskim.


W sprawie zamachów w meczetach w Nowej Zelandii pojawiają się trzy polskie wątki. Zamachowiec Brenton Tarrant wspomniał o Polsce w swoim 87-stronicowym manifeście. Na magazynkach broni maszynowej, której używali zamachowcy, znalazło się polskie nazwisko hetmana Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczył z Turkami pod Wiedniem.

Dodatkowo Tarrant był w grudniu w Polsce. Australijczyk miał pokonać tu ponad 2 tys. kilometrów. Poruszał się autostradami. Według "Gazety Wyborczej", zamachowiec odwiedzić miał m.in. Podzamcze Chęcińskie.
To właśnie tu znajduje się tzw. brama Sobieskiego, czyli swoisty łuk triumfalny, który sfinansował starosta chęciński Stefan Bidziński na cześć wracającego spod Wiednia króla Sobieskiego. – Nocował jedną noc w hotelu. W tej sprawie byli już w piątek z ABW – powiedział gazecie jej informator potwierdzając wizytę Australijczyka w Podzamczu.

Przypomnijmy, że w piątkowych zamachach w Christchurch zginęło 50 osób, a wielu rannych przebywa w szpitalach. Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern tragiczne wydarzenia określiła jako jeden z najczarniejszych dni w historii tego tego kraju.

źródło: "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

AFERA HEJTERSKA

WYWIAD 0 0Jak zorganizowana grupa przestępcza? Prawnik wylicza, jakie paragrafy mogli złamać ludzie Ziobry
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Gersdorf wyp***". Kampania nienawiści była wymierzona też w I prezes SN

GRZEJE

0 0Miał rodzinę, pracę, a w wolnej chwili mordował. Netflix pokazał historię potwora rodem z horroru
0 0Z tego mostu psy rzucają się w przepaść. Tajemnicy Overtoun Bridge nie rozwiązano do dzisiaj
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"