Historia nowego trenera polskich skoczków to nie czeski film. Doleżał to zasłużony członek kadry

Michał Doleżał – Czech nowym trenerem polskich skoczków.
Michał Doleżał – Czech nowym trenerem polskich skoczków. Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta
Planica to dla skoczków coroczny moment na podsumowania i nie tylko dlatego, że kończy się sezon. To także okazja do zmian kadrowych. Jedna z nich zaszła też w polskiej reprezentacji. Stefana Horngachera zastąpił jego asystent, Czech Michał Doleżał. 41-latek zdążył już zaskarbić sobie szacunek wśród kadrowiczów i zasłużył się dla nich wielokrotnie.Do minionego weekendu Michał Doleżał był jeszcze asystentem Stefana Horngachera. Odpowiadał za kombinezony skoczków i sprzęt oraz za codzienne treningi. To on zastępował Austriaka podczas skoków próbnych, kiedy ten był nieobecny na skoczni.

41-latek prowadzi razem z rodziną w Czechach firmę szyjąca kombinezony. To on podzielił się swoimi pomysłami dotyczącymi strojów polskiej kadry ze Stefanem Hulą, którego firma Huligan's dostarczała do tej pory kombinezony biało-czerwonym.

– Kiedy on zaczął się zajmować kombinezonami, to pojawiły się słynne czekoladki. Mieliśmy też nowe kroje strojów. To była jego zasługa wespół ze Stefanem – powiedział portalowi Onet.pl skoczek Maciej Kot.

W kadrze
Doleżał dostał w kadrze przydomek "Dodo". On także odpowiadał za styl i technikę skoczków. Razem z Horngacherem zdecydowali także o odchudzeniu zawodników i skróceniu nart. Na konferencjach skoczkowie wielokrotnie podkreślali zasługi czeskiego asystenta.


– Przez trzy ostatnie lata pracował w cieniu Stefana Horngachera, ale wykonywał bardzo dobrą robotę. Wiadomo, że był odpowiedzialny głównie za kombinezony, ale jako asystent w czasie treningów bywał na wieży sędziowskiej, pilnował warunków. Był odpowiedzialny również za lot i lądowanie, ale często dawał nam też wskazówki dotyczące fazy odbicia i tego przejścia do fazy lotu – opisywał Czecha Maciej Kot.


Czeskie korzenie
Zanim Czech trafił do polskiej reprezentacji i zastąpił Stefana Horngachera, pracował jako trener kadry B czeskiej kadry, a wcześniej jako skoczek. Urodził się w Jabloncu nad Nysą. Jako skoczek reprezentował klub Dukla Liberec. Swój debiut na skoczni zaliczył w 1983 roku. 13 lat później oddał pierwszy skok w Pucharze Świata na skoczni Kulm w Tauplitz.


Zajął tam 42. miejsce. Pierwsze punkty w PŚ zdobył kolejnego dnia. Lepsze skakanie zaczął w 1996 roku, w Lillehammer zajął 12. lokatę. Sześć dni później w Kuusamo powtórzył ten wynik.18 grudnia 1999 w Zakopanem zajął najwyższe w karierze miejsce w zawodach Pucharu Świata – siódme.

Jeśli chodzi o jego dokonania jako skoczek, to Doleżał nie odniósł spektakularnych sukcesów. Najlepiej poszedł mu sezon 1999/2000, kiedy zajął 27. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0"Syn chce być na zaprzysiężeniu, a ma zakaz wstępu". Jest decyzja Sejmu ws. Hartwicha
0 0"Prosili: zróbcie coś dla moich dzieci". Ta partia czekała 15 lat, żeby dostać się do Sejmu
0 0Tysiące protestujących na ulicach Londynu. Johnson wściekły po głosowaniu ws. brexitu
Britax 0 0Ten fotelik to nowy wymiar bezpiecznych podróżny z dzieckiem. Dzieci i rodzice go pokochają!
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy