Zapytano Polaków o strajk nauczycieli w czasie egzaminów. Wyniki sondażu dają do myślenia

Minister edukacji Anna Zalewska w drodze na rozmowy przedstawicieli ZNP i rządu.
Minister edukacji Anna Zalewska w drodze na rozmowy przedstawicieli ZNP i rządu. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Prawie dwie trzecie Polaków jest przeciwnych strajkowi nauczycieli, jeśli miałby on trwać podczas zbliżających się egzaminów uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Zwolennikami takiej formy protestu jest niespełna jedna trzecia badanych – wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".


Zgodnie z wynikami badania 64,4 proc. ankietowanych nie popiera strajku nauczycieli podczas egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasistów. Przeciwnego zdania jest 32,7 proc. badanych. Dodajmy, że ponad połowa Polaków (52,7 proc.) uważa, że nauczyciele wywalczą podwyżki. Niemal dokładnie dwa razy mniej (26 proc.) jest przekonanych, że tak się nie stanie.
W poniedziałek doszło do nadzwyczajnego posiedzenia Prezydium Rady Dialogu Społecznego na temat sytuacji w oświacie. Rząd i nauczycielskie związki nie doszły do porozumienia. Rozmowy mają zostać wznowione 1 kwietnia. Jednak szef ZNP nie jest optymistą. – Spodeczek, resztki ciasteczek i nic więcej – skomentował pytany o rządowe propozycje podczas spotkania.

Przypomnijmy: nauczyciele domagają się wzrostu wynagrodzenia zasadniczego o 1000 tys. zł. To ich główny postulat, od którego spełnienia uzależniają odstąpienie od strajku. W poniedziałek podano także wyniki referendum strajkowego.

Jak poinformował Sławomir Broniarz, do pozwu zbiorowego weszło ponad 85 proc. placówek edukacyjnych, a za strajkiem (ma rozpocząć się 8 kwietnia) w tych placówkach opowiedziało się 85-90 proc. pracowników.

źródło: "Rzeczpospolita"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...