Kaczyński ma powody się cieszyć. Pokazuje to najnowszy sondaż przed wyborami do Europarlamentu

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa z sojuszem pięciu partii opozycyjnych, jakim jest Koalicja Europejska w najnowszym sondażu Instytutu Pollster dla "Super Expressu".
Prawo i Sprawiedliwość wygrywa z sojuszem pięciu partii opozycyjnych, jakim jest Koalicja Europejska w najnowszym sondażu Instytutu Pollster dla "Super Expressu". Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w miniony weekend, Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby je z poparciem na poziomie 39 proc. – tak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego dla "Super Expressu". Choć tuż za PiS jest Koalicja Europejska, taki wynik daje partii Kaczyńskiego podstawy do optymizmu szczególnie przed wyborami parlamentarnymi.


Kandydaci w wyborach do PE cały czas walczą o głosy Polaków prowadząc kampanię, a kolejne sondaże pokazują, że Prawo i Sprawiedliwość i Koalicja Europejska idą praktycznie łeb w łeb.

W nowym badaniu przeprowadzonym dla "Super Expressu" zadano pytanie: "Gdyby wybory do PE odbyły się w w najbliższą niedzielę, na którą partię oddałbyś głos?" Okazuje się, że najwięcej głosów zgarnęłoby PiS.

Drugie miejsce w sondażu zajęła Koalicja Europejska z nieznacznie gorszym wynikiem – 35 proc. Trzecia w zestawieniu jest Wiosna, którą dzieli przepaść od pierwszych dwóch lokat. Partia Roberta Biedronia zdobyła 10 proc. poparcia.

Dalej w sondażu znalazły się ugrupowania: Kukiz’15 (6 proc.), Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy (5 proc.), Lewica Razem (3 proc.), Polska Fair Play (1 proc.) oraz Ruch Prawdziwa Europa (1 proc.).

Sondaż został zrealizowany przez Instytut Badań Pollster w dniach 4-6 kwietnia 2019 na próbie 1094 dorosłych Polaków.

Multisondaż przed wyborami
Ostatnio pokuszono się również o prognozę wyborów na podstawie ośmiu marcowych sondaży. Uśredniony wynik daje – przynajmniej teoretycznie – lepsze wyobrażenie na temat szans wyborczych największych bloków.

Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 39,4 proc. głosów, Koalicja Europejska na 36 proc. a Wiosna na 7,5 proc. Do Europarlamentu dostałoby się jeszcze Kukiz'15 – wynika z prognozy wyborów do Parlamentu Europejskiego wykonanej przez PARR i Badania.pro dla Onetu. 

Formacje Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy, Lewica Razem – Razem, Unia Pracy, RSS, Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego i Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi znalazłyby się poniżej progu wyborczego.

Sondaże uwzględnione w badaniu to: Pollstar ("Super Express") z 1 marca, IBRiS z 7 marca, Kantar MillwardBrown (TVN i TVN24) z 13 marca, IBRiS ("Rzeczpospolita") z 14 marca, CBOS z 19 marca, IBRiS (Radio ZET) z 19 marca, IBSP z 21 marca, Estymator ("DoRzeczy") z 24 marca.

źródło: "Super Express"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Piknik, różowe włosy, internetowy detoks. [/b] Oto 30 rzeczy, które powinno się zrobić w lato chociaż raz
ALEKSANDRA GERSZ

Piknik, różowe włosy, internetowy detoks. Oto 30 rzeczy, które powinno się zrobić w lato chociaż raz

[b]Hans Solo kontratakuje! [/b] Raper z Pięć Dwa i członek Luxtorpedy o kondycji swojego serca i słuchu
WYWIAD

Hans Solo kontratakuje! Raper z Pięć Dwa i członek Luxtorpedy o kondycji swojego serca i słuchu

Marcin PonikowskiMarcin Ponikowski

Jim Jarmusch jeszcze nigdy nie był tak krytyczny wobec popkultury, swojej ojczyzny, kondycji planety, człowieka i jego ikon, a przede wszystkim względem swoich popularnych kolegów z branży. Wszyscy ci, którzy odsądzają go za film o zombie od czci i wiary w filmowy kunszt, powinni oglądnąć obraz jeszcze raz. Z potrójnym przymrużeniem oka.

MARSZ RÓWNOŚCI W BIAŁYMSTOKU

REAKCJE NA PRZEMOC I AGRESJĘ