Katolicy z Pruchnika pobili i spalili kukłę Judasza z pejsami. "Dołóż mu z pięć, bo chcą odszkodowań!"

Kukła Żyda Judasza w Pruchniku.
Kukła Żyda Judasza w Pruchniku. Fot. Facebook.com / Janusz Kochanowicz
W podkarpackim Pruchniku mieszkańcy wrócili do zakazanej tradycji palenia kukły Judasza. Jak podaje "Ekspres Jarosławski", ten wielkanocny rytuał zgromadził setki mieszkańców miasta w tym dzieci, które dostały kije, żeby móc wymierzyć Judaszowi tradycyjne 30 ciosów. Następnie kukłę zawleczono nad rzekę, odcięto jej głowę i spalono. A wszystko to w Wielki Piątek, który w tym roku przypadał w rocznicę powstania w Getcie Warszawskim.


Słomiana kukła Judasza zdrajcy, przyozdobiona stereotypowym kapeluszem z pejsami zawisła w Wielki Piątek w centrum miasta na latarni przy ulicy Jana Pawła II. Mieszkańcy tłumnie stawili się na tradycyjne widowisko. Przyprowadzili nawet swoje dzieci. Jak podaje "Ekspres Jarosławski" niektórzy z nich zachęcali je do uczestnictwa w rytuale. Wiele z nich uległo namowom, więc dostało do ręki kij, którym miało wymierzyć karę Judaszowi – trzydzieści ciosów. Potem kukłę zawleczono na sznurze nad rzekę, odcięto jej głowę i spalono.

Z relacji lokalnego medium wynika, że podczas rytuału słychać było z tłumu antysemickie okrzyki dotyczące ostatnich wydarzeń odnośnie roszczeń żydowskich wobec pozostawionego w Polsce mienia.

"Do bicia kukły kijkami przystępują dzieci pod przewodnictwem jednego dorosłego. – Jeszcze pięć za to, że chcą odszkodowań od Polski – krzyczy ktoś z tłumu, kiedy pada trzydzieste uderzenie. No to jeszcze pięć za te odszkodowania. Dzieci biją ochoczo" – czytamy na stronie gazety.

Zwyczaj ukarania Judasza zdrajcy jest archaiczny i pochodzi z XVIII wieku. Często miał charakter antysemicki. Nie mniej odbywał się w Pruchniku niemal co roku. Kilka lat temu zakazano go jednak. Wychodzi na to, że burmistrz Wacław Szkoła, wieloletni członek Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, spojrzał na kontrowersyjną tradycję bardziej łaskawym okiem. A wszystko w rocznicę powstania w getcie warszawskim...


Przypomnijmy, że dwa lata temu we Wrocławiu tłum zwolenników skrajnej prawicy także przyniósł ze sobą kukłę Żyda. Została ona publicznie spalona przez Piotra Rybaka, który za ten czyn został skazany na 10 miesięcy więzienia.

źródło: "Ekspres Jarosławski"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

O TYM SIĘ MÓWI

0 0Elitarna grupa zaczyna szukać Woźniaka-Staraka. Jeden z nurków zdradza szczegóły
0 0Co dalej z poszukiwaniami Woźniaka-Staraka? Mamy najnowszy komentarz policji
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"