"Ciekawe, co by na to powiedział Jan Paweł II". Światowy Kongres Żydów reaguje na egzekucję kukły

Kukła Żyda Judasza w Pruchniku.
Kukła Żyda Judasza w Pruchniku. Fot. Facebook.com / Janusz Kochanowicz
Nie tylko izraelskie media rozpisują się o egzekucji kukły Judasza w Polsce. Na sceny z podkarpackiego Pruchnika zwróciła też uwagę stacja BBC, która informuje o oburzeniu Żydów i stałych napięciach między Polską a Izraelem. Światowy Kongres Żydów wydał oświadczenie, w którym wyraził "zaniepokojenie odrodzeniem się średniowiecznego antysemityzmu".


Taki finał wielkanocnego rytuału na Podkarpaciu można było przewidzieć. W końcu nie tylko dobre wieści szybko rozchodzą się w mediach.

Przypomnijmy, że kontrowersyjne wydarzenie zgromadziło setki mieszkańców Pruchnika, w tym dzieci, które dostały kije, żeby móc wymierzyć Judaszowi tradycyjne 30 ciosów. Następnie kukłę zawleczono nad rzekę, odcięto jej głowę i spalono. A wszystko to w Wielki Piątek, który w tym roku przypadał w rocznicę powstania w Getcie Warszawskim.


O wydarzeniu napisały m.in. "The Times of Israel", "Jewish Telegraphic Agency" oraz "The Jerusalem Post", a teraz sprawą zajęli się także dziennikarze BBC.

Na stronie brytyjskiego nadawcy czytamy, że Światowy Kongres Żydów (WJC) wyraził oburzenie z powodu tego, co wydarzyło się na Podkarpaciu. BBC przypomina m.in., że ponad 3 mln polskich Żydów zostało zamordowanych podczas II wojny światowej.

W artykule wspomniano także o napięciach między Polską a Izraelem. Dziennikarze wskazali na "spór dyplomatyczny po tym, jak konserwatywny rząd polski uczynił przestępstwem twierdzenie, że naród polski był współwinny zbrodni nazistowskich".

"Badania pokazują, że tysiące Polaków kolaborowało z nazistami. Ale wielu innych Polaków ryzykowało życie, aby pomóc Żydom" – czytamy w artykule BBC.

Oświadczenie WJC

Do sytuacji z Pruchnika w oświadczeniu odnieśli się także przedstawiciele Światowego Kongresu Żydów (WJC). Zauważono, że kukła Judasza przypominała stereotypowe wyobrażenie Żyda.


"Żydzi są głęboko zaniepokojeni tym okropnym odrodzeniem średniowiecznego antysemityzmu, który doprowadził do niewyobrażalnej przemocy i cierpienia – czytamy.

Dalej odniesiono się do nauczania papieża Jana Pawła II. "Można się tylko zastanawiać, jak na tego typu przejawy antysemityzmu zareagowałby papież Jan Paweł II, w którego nauczaniu wielokrotnie podkreślano, że antysemityzm jest grzechem przeciwko Bogu i człowiekowi. Możemy tylko mieć nadzieję, że Kościół i inne instytucje zrobią wszystko, co w ich mocy, aby pokonać te przerażające uprzedzenia, które psują dobre imię Polski" – zaznaczono w komunikacie.
Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem