Nie żyje Stanisław Jędryka. Był twórcą serialowego Tolka Banana

Reżyser miał 85 lat.
Reżyser miał 85 lat. Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta
Stanisław Jędryka nie żyje. Reżyser zmarł w wieku 85 lat, był twórcą kultowych polskich filmów i seriali, w tym "Podróży za jeden uśmiech" i "Stawiam na Tolka Banana". O śmierci reżysera poinformowało Stowarzyszenia Filmowców Polskich.


Jędryka urodził się 27 lipca w 1933 roku w Sosnowcu. Mimo że wróżono mu karierę wielkiego piłkarza, zdecydował się jednak poświęcić całe swoje życie kinu. Na początku pomagał jako asystent reżysera Stanisława Lenartowicza podczas kręcenia filmu "Zimowy zmierzch" w 1956 roku. Mniej więcej w tym samym czasie Jędryka ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi. Nigdy nie zrobił dyplomu.

Reżyser zadebiutował w 1962 roku obrazem "Dom bez okien" opartym o scenariusz Aleksandra Ścibor-Rylskiego. Z filmem udało mu się trafić na festiwal w Cannes .

Jędryka przerzucił się następnie na kino o tematyce dzięcięco-młodzieżowej. W 1965 roku nakręcił "Wyspę złoczyńców" na podstawie powieści Zbigniewa Nienackiego o przygodach Pana Samochodzika. Potem wyreżyserował na podstawie scenariusza Adama Bahdaja film "Paragon gola!" oraz serial "Do przerwy 0:1". Po roku stworzył serialową ekranizację powieści "Wakacje z duchami", w której zagrał jako dziecko m.in. Henryk Gołębiewski.

Kolejnymi dziełami reżysera były film fabularny "Podróż za jeden z uśmiech" z Filipem Łobodzińskim i Henrykiem Gołębiewskim, a także kultowy serial "Stawiam na Tolka Banana".

W 1976 roku reżyser nakręcił młodzieżowy serial "Szaleństwo Majki Skowron", w którym poruszył problemy międzypokoleniowe. W tamtych latach udało mu się zrealizować także ekranizację powieści Janusza Domagalika o dojrzewaniu "Koniec Wakacji" oraz serial "Zielona miłość", poświęcony życiu maturzystów.


Stanisław Jędryka był laureatem Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Nagrody Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości. Filmowiec otrzymał także m.in. Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

źródło: SFP
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...