Ksiądz biskup zasnął w błocie w środku lasu. To zdjęcie obiegło cały świat

Biskup zasnął w błocie w środku lasu. To Javier Román Arias z Kostaryki.
Biskup zasnął w błocie w środku lasu. To Javier Román Arias z Kostaryki. Fot. Facebook.com / Monseñor Javier Román Arias
Na fotografii widać hierarchę śpiącego w lesie wprost na ziemi. Ksiądz biskup jest stroju cywilnym, z plecakiem na plecach i w ubłoconych butach. W oczy rzuca się duży drewniany krzyż na szyi. Bohaterem zdjęcia jest Javier Román Arias – biskup diecezji Limón w Kostaryce. Nie, duchowny nie zasnął w wyniku upojenia, lecz ze zmęczenia – gdy szedł przez dżunglę, by z darami odwiedzić wiernych w odległych wioskach.


Serię kilkudziesięciu zdjęć z długiej wyprawy biskupa Javiera Romána Ariasa do indiańskich wiosek zamieszczono na facebookowym koncie biskupa. Fotografie dokumentują przemarsz przez gęstą dżunglę.

W całej kostarykańskiej diecezji Limón posługuje jedynie niespełna 30 księży. Wiernych zaś jest ok. 300 tysięcy. Diecezja liczy 335 tys. mieszkańców, z czego ponad 80 proc. to katolicy. Większość ludzi mieszka w mocno oddalonych od siebie, ukrytych w dżungli wioskach. Fotografie wraz z opisem wędrówki zostały umieszczone na Facebooku przed tygodniem. Największym hitem okazało się zdjęcie, na którym widać biskupa zmęczonego wędrówką, śpiącego wprost na ubłoconej ziemi. W komentarzach pada wiele podziękowań i zapewnień o modlitwie.

O biskupie diecezji Limón na Facebooku napisał też polski franciszkanin pracujący w Ameryce Południowej, o. Kasper Mariusz Kaproń (pisaliśmy o nim tutaj, gdy z rozczarowaniem wypowiadał się o Kościele w Polsce). Jak wyjaśnił, te zdjęcia nie są niczym wyjątkowym – tak wygląda codzienność biskupa Ariasa.

"Prawie każdego tygodnia na niedzielę stara się dotrzeć do najbardziej oddalonych wiosek swojej diecezji. Wioski te w zdecydowanej większości są rdzenne, indiańskie, zagubione w dżungli. Dlatego też drogę musi przemierzać głównie pieszo, niosąc na plecach nie tylko żywność, ale także to wszystko co jest potrzebne do sprawowania liturgii" – pisał o kostarykańskim biskupie o. Kaproń. Javier Román Arias ma 56 lat. Biskupem diecezjalnym Limón mianował go papież Franciszek w 2015 r.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze
0 0Powiedzieli "sprawdzam". Oto, co się stało ze 100 obietnicami partii Kaczyńskiego
0 0Przestajemy wierzyć, że może być inaczej. Polacy wiedzą, kto wygra wybory
WYBORY2019 0 0Pozwolił powiesić plakaty kandydata PiS i teraz żałuje. "Popełniłem błąd i właśnie za niego płacę"
0 0Parodiował niepełnosprawnych? Pszoniak: Trzeba się puknąć w głowę!