
Jak udało się Panu w 2002 r. zebrać materiały do tekstu o arcybiskupie Paetzu?
Ojciec jednego z kleryków seminarium duchownego mieszka blisko Poznania. Pewnego dnia syn niespodziewanie przyjechał do domu. Był wzburzony i poruszony.
– Miał twarz bladą niczym sufit, nie mógł usiedzieć na krześle – opowiada ojciec. – Nie chciał nic powiedzieć. W końcu wykrzyczał, płacząc: "nie wiedziałem, że nasz arcybiskup jest pedałem!". Mówił: "spotkałem się z arcybiskupem". Nic więcej. Przez kilka godzin się miotał. (...)
Poprzedni metropolita poznański Jerzy Stroba odwiedzał seminarium bardzo rzadko. Jego wizyty były zawsze poprzedzone przygotowaniami i miały odświętny charakter. Arcybiskup Juliusz Paetz wpadał natomiast często niezapowiedziany. Maszerował prosto do pokoju, w którym mieszkają klerycy. Ksiądz rektor po "sprawach, które wyszły" oświadczył metropolicie wprost, że ma zakaz pojawiania się w seminarium bez uprzedzenia. Czytaj więcej
To poczucie bezsilności było uzasadnione – księża, którzy na zachowanie arcybiskupa Paetza poskarżyli się nuncjuszowi, zostali ukarani. Jeden z duchownych, który mu się sprzeciwił, musiał karnie wyjechać do Zambii.
Miesiąc po Pana tekście nastąpiła interwencja Watykanu – formalnie odbyło się to tak, że abp Paetz złożył rezygnację na ręce papieża. Ale czy Jan Paweł II nie wiedział o wszystkim wcześniej?
Na początku września kilka osób duchownych i jedna osoba świecka wystosowały list do delegatów Episkopatu Polski na Synod Biskupów w Rzymie 2001. (...)
Po opisaniu poznańskich wydarzeń autorzy listu twierdzili: "biskup diecezjalny swym postępowaniem zagraża diecezji". Pismo to otrzymał również nuncjusz apostolski w Polsce ks. biskup Józef Kowalczyk. (...)
Nuncjusz przekazał zbiorowy list arcybiskupowi Paetzowi, a jego sygnatariuszom odpisał, że to lokalny problem. Na autorów protestu spadły, poza Pawłem Wosickim, kary kościelne. Czytaj więcej
Pana słowa potwierdzają opinie tych, którzy twierdzą, że Jan Paweł II o wielu rzeczach wiedział, lecz nie reagował.
Jerzy Morawski – reporter, autor filmów i telenowel dokumentalnych (m.in. "Imperium ojca Rydzyka", "Ballada o lekkim zabarwieniu erotycznym", "Chłopaki do wzięcia", scenarzysta filmowy (m.in. "Dług" czy "Gry uliczne").