"Na domu Cybuli ktoś regularnie pisał czerwoną farbą PEDOFIL". W Gowidlinie nie chcą grobu księdza

W Gowidlinie coraz głośniej słychać, że nie chcą tam grobu księdza Franciszka Cybuli.
W Gowidlinie coraz głośniej słychać, że nie chcą tam grobu księdza Franciszka Cybuli. Fot. YouTube / kadr z filmu "Tylko nie mów nikomu"
Mit kapelana prezydenta Lecha Wałęsy runął po publikacji dokumentu "Tylko nie mów nikomu". W Gowidlinie, gdzie znajduje się grób ks. Franciszka Cybuli, coraz głośniej mówi się, że nie chcą tam jego mogiły. – On tu nie może leżeć – mówi dyrektor okolicznej szkoły w rozmowie z "Newsweekiem".


W filmie Sekielskich widzimy go jako zgarbionego staruszka, mającego problem z poruszaniem się. Franciszek Cybula chodzi o kulach. Ksiądz rozmawia ze swoją ofiarą, mężczyzną, który w chwili molestowania miał 12 lat.

– No bo byłeś męski...i... Za przeproszeniem... miałeś apetyt... myślę, że równorzędnie żeśmy się tym darzyli... A co ty, ja mówię, chcesz? "Żeby mnie ksiądz trochę popieścił". Była chwilka pieszczenia i... wracaliśmy do swoich spraw – mówi Cybula, próbując zrzucić z siebie winę.

Na parafii w Gowidlinie
Z dokumentu braci Sekielskich dowiadujemy się o śmierci Cybuli. Były kapelan Lecha Wałęsy z honorami został pochowany na dziedzińcu kościoła w Gowidlinie. Tuż obok, na plebanii, Cybula krzywdził nieletnich chłopców, zmuszając ich do wykonywania czynności seksualnych. – To trwało latami – czytamy w tekście Małgorzaty Święchowicz, który ukazał się w najnowszym "Newsweeku".
– Pamiętam, że przytulał nas, głaskał po głowie, ale tak robiła większość księży. Od innych wyróżniało go to, że przychodził nad jezioro, rozbierał się i kąpał z nami – mówi Radosław Łagosz, dyrektor niepublicznej szkoły w okolicznej Szopie. Łagosz mieszka w Gowidlinie.


Wtedy obecny dyrektor szkoły patrzył na księdza Franciszka bez żadnych podejrzeń, wręcz z wielkim uznaniem. "Imponowało mu, że ktoś tak ważny, wręcz namiestnik Chrystusa, nie izoluje się i chce być wśród takich zwykłych chłopaków jak oni" – czytamy w "Newsweeku".

Dzisiaj Radosław Łagosz bije się w pierś. – To tragiczne, że myśmy nic nie zauważyli. On tu przyjeżdżał, uśmiechał się do nas, a później w domu… Teraz już wiemy, co robił – mówi.

Czerwona farba na ścianie
– Pamiętam, że przyjeżdżało razem z nim dwóch chłopców, czasami trzech. Byłem przekonany, że to synowie jakiejś pani, która mu pomaga, może kucharki, może sprzątaczki. Odnowił dom, a przy nim jeszcze wybudował zaplecze i gdy był młodszy, to przyjeżdżały też do niego całe grupy rekolekcyjne. Myśmy wszyscy widzieli najpierw grupy dzieci, a później młodzieńców – wspomina dyrektor.

Jeszcze przed śmiercią Cybuli, ktoś regularnie malował na ścianie jego domu słowo PEDOFIL krwiście czerwoną farbą. Hierarchowie kościelni wiedzieli dlaczego, ale pochowali księdza z honorami, przy kościele. Po emisji dokumentu Sekielskich ludzie są coraz bardziej zdecydowani na to, by usunąć grób księdza z dziedzińca miejscowego kościoła.

– On tu nie może leżeć – mówi Łagosz.

Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu tygodnika "Newsweek".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Olga Bołądź rzuciła wyzwanie koleżankom z branży. Teraz kobiety dołączają do #boladzchallenge
0 0Czekasz, aż ostygnie, zanim włożysz do lodówki? 3 kulinarne błędy, które popełnia każdy Polak
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz jak? Nie przejmuj się, nie ty jeden. Oto nasze rady, jak mądrze wychowywać syna
SAP 0 0Od personalizacji adidasów do zatrzymania powodzi. Oto jak transformacja cyfrowa zmienia nasze życie
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!