"Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd". Mocny list biskupów, w którym przyznają się do winy

Prymas Polski abp. Wojciech Polak zaprezentował list Episkopatu ws. pedofilii w Kościele
Prymas Polski abp. Wojciech Polak zaprezentował list Episkopatu ws. pedofilii w Kościele Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Ten list zaczyna się od mocnego cytatu z Ewangelii św. Mateusza. A dalej pada o wiele więcej dosadnych zdań. "Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom" – stwierdzają biskupi zebrani na posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Choć nie wszyscy wierzą w szczerość składanych w liście deklaracji.


Tomasz Sekielski przed premierą swego filmu obawiał się, że Kościół zrobi wszystko, aby dokument "Tylko nie mów nikomu" pominąć milczeniem. Owszem, zdarzały się komentarze w stylu "nie oglądam byle czego", ale były one nieliczne.

Opublikowany w środę list Episkopatu jest zatytułowany "Wrażliwość i odpowiedzialność". Biskupi przyznają, że film braci Sekielskich jest dla nich wstrząsem. "Zawiera on także przykłady braku wrażliwości, grzechu zaniedbania i niedowierzania osobom skrzywdzonym, co w konsekwencji chroniło sprawców. Film, przyjmując perspektywę pokrzywdzonych, uświadomił nam wszystkim ogrom ich cierpienia" – piszą hierarchowie.


List do wiernych zaczyna się od cytatu z Ewangelii.

Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych
którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej
kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza
(Mk 9, 42) Czytaj więcej

"Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem wielkiego zgorszenia i domagają się całkowitego potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców, oraz wobec osób skrywających takie czyny" – piszą biskupi.
Episkopat stwierdza, że "przyjmuje z wdzięcznością" nowe przepisy papieża Franciszka, które przewidują karanie biskupów za to, że nie zgłaszają przypadków przestępstw dokonywanych przez księży-pedofilów. Według nowych norm "nikogo przy zgłaszaniu przestępstwa nie wolno zobowiązywać do milczenia". Dlatego też biskupi proszą "osoby pokrzywdzone przez duchownych, aby zgłaszały doznaną krzywdę do przełożonych kościelnych oraz do odpowiednich organów państwowych".

Dziękujemy wszystkim, którzy mieli odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że żadne słowo nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakich doznali.

Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom.
Czytaj więcejSceptycznie do deklaracji biskupów podszedł ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który od lat mówi o problemie przestępstw seksualnych dokonywanych przez duchownych. "Doceniam dobrą wolę i chęć naprawy, ale jeżeli Prymas Polski, abp Gądecki i abp Marek Jędraszewski nie powiedzą prawdy ws. molestowania kleryków przez abp. Paetza i nie przeproszą ofiar, to wszelkie deklaracje nie będą szczere" – podsumował na Twitterze. Przed paroma dniami ks. Isakowicz-Zaleski z oburzeniem zareagował na deklarację prymasa Wojciecha Polaka ws. powołania funduszu solidarnościowego, który ma pomagać osobom wykorzystanym seksualnie przez duchownych.


"Fundusz? Najpierw likwidacja luksusowych rezydencji abp. Juliusza Paetza, który molestował kleryków, i b. prymasa Józefa Kowalczyka, który to tuszował. (...) To samo dotyczy ks. kard. St. Dziwisza" – napisał ks. Isakowicz-Zaleski.

źródło: episkopat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"
KRUK 0 0Walka z długiem. Tak postępuj, gdy do twoich drzwi puka firma windykacyjna
0 0Proste rozwiązanie problemów z elektroniką. Działa również w przypadku tego urządzenia

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy
DZIEJE SIĘ 0 0Tusk kandydatem na nowe prestiżowe stanowisko europejskie
0 0"Schetyna nam władzy nie odda". Mucha coraz mocniej uderza w lidera PO
Jaguar 0 0Duży, dostojny i w świetnej cenie. Tego SUV-a kupisz już za 1452 zł netto miesięcznie

NA ŚWIECIE

0 0Podobno w domu jest spokój. Do nowego Sejmu weszli ojciec oraz syn – i są w różnych partiach!
0 0"Jestem skłonny startować w wyborach na szefa PO". Pierwszy polityk rzuca wyzwanie Schetynie