Fala kulminacyjna na Wiśle dotarła do Krakowa wcześniej niż sądzono. Są liczne podtopienia

Kraków Bieżanów. W tej dzielnicy już w czwartek były liczne podtopienia.
Kraków Bieżanów. W tej dzielnicy już w czwartek były liczne podtopienia. Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Wcześniej szacowano, że fala kulminacyjna na Wiśle dotrze do Krakowa najwcześniej ok. godz. 8.00. Teraz już wiadomo – fala wezbraniowa jest już w mieście od godziny 7.00. Sytuacja jest poważna, ale - jak zapewniają władze miasta - opanowana.


Fala kulminacyjna jest już na Wiśle w Krakowie i ma około 580 cm – informuje Polskie Radio Kraków. Rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek uspokaja – sytuacja jest opanowana, fala na szczęście szybko opada.

W czwartek wieczorem prezydent Jacek Majchrowski ogłosił w mieście alarm powodziowy. Początkowo prognozowano, że fala może mieć 7 metrów wysokości. W czwartek najpoważniejsza sytuacja była w dzielnicy Bieżanów, gdzie wylała nie Wisła, lecz jej dopływ - niewielka rzeka Serafa. Tam odnotowano liczne podtopienia.

Sytuacja w piątkowy poranek - jak wynika z doniesień Radia Kraków - jest opanowana. Wały są zabezpieczone piaskiem. W centrum miasta drogi są przejezdne. Przywrócono też ruch w tunelu pod rondem Grunwaldzkim. Wciąż największe utrudnienia w ruchu będą w krakowskiej dzielnicy Bieżanów, ale i tam poziom wody w rzece Serafie szybko opada.
Ze względu na sytuację powodziową na południu kraju wicepremier Beata Szydło w środę ogłosiła, że przerywa kampanię wyborczą.

Dziś jesteśmy na finiszu kampanii wyborczej i de facto - jak pisała w naTemat Katarzyna Zuchowicz - już widać, że jeśli pogoda się nie uspokoi, najbliższe dni mogą przekształcić się w najdłuższą weekendową konwencję PiS.

źródło: radiokrakow.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYBORY
0 0Pewne zwycięstwo PiS. Utrzymuje rząd z jeszcze większym poparciem
WYWIAD 0 0Okrzyknięto ją feministką, choć... sama nie rozumie dlaczego. Natchniona rozmowa z Mery Spolsky
Burgenland Tourismus 0 0Takiej Austrii na pewno nie znacie. Jesienny wypad do Burgenlandu zmieni wasze myślenie o tym kraju
0 0W Białymstoku tej zimy WOŚP nie zagra. No, chyba że stanie się cud