Ministrowie Szydło nabrali wody w usta. Mieli oddać nagrody na Caritas

Ministrowie nadal nie oddali nagród, chociaż Kaczyński kazał im to zrobić rok temu...
Ministrowie nadal nie oddali nagród, chociaż Kaczyński kazał im to zrobić rok temu... Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta, twitter.com/KrzysztofBrejza
Najpierw Beata Szydło z mównicy sejmowej krzyczała "nam się te pieniądze po prostu należały", a potem prostował ją Jarosław Kaczyński, który kazał oddać je na Caritas. Chodzi o gigantyczne premie, które szefowa rządu dała swoim podwładnym. Jak ustaliła "Gazeta Wyborcza", ze 151 nagrodzonych wpłatę na Caritas zadeklarowało jedynie siedem osób, a potwierdziły to tylko trzy oddziały Caritasu.


Aż 6 milionów złotych – tyle wynosiły hojne premie, które Beata Szydło rozdysponowała między 151 ministrów, wiceministrów i wojewodów w 2017 roku. Sama była premier wzięła 65 tys. zł. Sprawa nie wyszłaby na jaw, gdyby nie czujne oko posła PO Krzysztofa Brejzy. Kiedy wybuchła afera, Szydło broniła przyznanych nagród twierdząc, że jej i jej ludziom się one należały.


Innego zdania byli wyborcy, nawet wyborcy PiS, dla których tak ogromne premie były po prostu niemoralne. Zauważył to szybko Jarosław Kaczyński, który szybko zarządził, że każdy "obdarowany" przez premier ma oddać otrzymane pieniądze na Caritas. I to by było na tyle, gdyby nie fakt, że ministrowie długo nie chcieli wyspowiadać się ze zwrotu pieniędzy.


Oficjalnie przyznało się siedmioro: minister sportu Witold Bańka, szef MON (wcześniej MSWiA) Mariusz Błaszczak, wicepremier Jarosław Gowin, Mateusz Morawiecki (były wicepremier, minister finansów), minister energii Krzysztof Tchórzewski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Wysokość ich nagród to od 65 do 80 tys. zł.


A pozostałe 144 osoby?
Niektórzy ministrowie PiS jak Piotr Gliński, Krzysztof Jurgiel, Mariusz Kamiński i Elżbieta Rafalska deklarowali, że mają zamiar oddać. Tak samo mówiła była premier Beata Szydło. Inni, jak Witold Waszczykowski, Anna Streżyńska, Andrzej Adamczyk, Antoni Macierewicz, Jan Szyszko, Beata Kempa czy Elżbieta Witek – nawet nie wysilili się, żeby odpowiedzieć na pytania o zwrot.

Dlatego Krzysztof Brejza postanowił działać dalej i zapytać bezpośrednio Caritasy o wpłaty od ministrów PiS. Dostał odpowiedzi twierdzące od trzech oddziałów. Jak podaje "Gazeta Wyborcza" Caritas diecezji siedleckiej napisał, że wpłaty dokonał Tchórzewski. Caritas z Katowic, że wpłacili Bańka i Michał Wójcik, z tym że ostatni z nich tylko 8 tys. z 32 tys. zł przyznanej nagrody. Z kolei wpłatę od wiceministra rolnictwa Zbigniewa Babalskiego potwierdził Caritas warmiński.

Pozostałe oddziały odpowiedziały, że nie dostały wpłat, a cztery (Częstochowa, Sosnowiec, Płock, Białystok) odmówiły odpowiedzi powołując się na wewnętrzne przepisy, że udzielają informacji jedynie darczyńcom. Wiadomo, że nagrodę ostatecznie zwróciła Beata Szydło, choć Centrum Informacyjne Rządu przekroczyło ustawowy termin, udzielając odpowiedzi naTemat.

Do sprawy odniósł się już Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

źródło: "Gazeta Wyborcza"

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Selma Blair walczy z nieuleczalną chorobą. Oto 5 rzeczy, jakich aktorka nauczyła nas o cierpieniu
WYWIAD 0 0"PE z pewnością nie będzie zamykał oczu". Burzliwa debata o zakazie edukacji seksualnej w Polsce

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych

O TYM SIĘ MÓWI

0 0"Nie czuję się urażona". Ma 23 lata, działa w partii Korwina. Opowiada, jak traktowane są kobiety
0 0PiS testuje naszą demokrację, a Lewica... Biedroń i spółka żyją wyborem Mistera Sejmu
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Wywiad poruszył Anglię, ale nie wszystkim się spodobał
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Więzienie za edukację seksualną to nie wszystko. 5 rzeczy, które PiS może chcieć przykryć
0 0"Justin ma specjalne miejsce w naszych sercach". Wymowny komentarz Tuska do wydarzeń w Kanadzie