Koniec negocjacji ws. obecności wojsk USA w Polsce. Czas na decyzje Dudy i Trumpa

Koniec negocjacji ws. obecności wojsk USA w Polsce. Teraz czas na decyzje Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy.
Koniec negocjacji ws. obecności wojsk USA w Polsce. Teraz czas na decyzje Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Fot. Adam Stępień/Agencja Gazeta
Zakończono negocjacje porozumienia ws. zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce – poinformował w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. – Jeśli zostanie ono zaakceptowane przez Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa, to może zostać przyjęte 12 czerwca – dodał.


– Mogę potwierdzić, że negocjacje polityczne ws. zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce zostały zakończone. To sukces. Porozumienie zawiera wszystkie te elementy, których oczekiwał prezydent Andrzej Duda – powiedział Krzysztof Szczerski w radiowej Jedynce.

Z informacji, które przekazał szef gabinetu politycznego prezydenta wynika, że wspomniane porozumienie mogłoby być przyjęte podczas czerwcowej wizyty prezydenta w Białym Domu. Jak przyznał, początkowo wiele wskazywało na to, że negocjacje potrwają dłużej, nawet do września.

Nie wiadomo, co znalazło się końcowym dokumencie, ale przypomnijmy, że Polska zabiega o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej, polegającej na rotacji bez przerw między kolejnymi zmianami. Poza tym w ubiegłym roku prezydent Duda wyraził nadzieję na budowę wspólnej bazy wojskowej, czyli słynnej już Fort Trump.

Plan wizyty w USA
Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą 11 czerwca wyruszy do USA, gdzie następnego dnia dojdzie do oficjalnego spotkania w Waszyngtonie.

12 czerwca mogłoby zostać przyjęte wspomniane już porozumienie dotyczące zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce. Pod warunkiem, że Andrzej Duda i Donald Trump zaakceptują wynegocjowane warunki.

W kolejnych dniach polska para prezydencka odwiedzi m.in. Teksas, Nevadę, a także uda się do San Francisco.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze
0 0Powiedzieli "sprawdzam". Oto, co się stało ze 100 obietnicami partii Kaczyńskiego
0 0Przestajemy wierzyć, że może być inaczej. Polacy wiedzą, kto wygra wybory
WYBORY2019 0 0Pozwolił powiesić plakaty kandydata PiS i teraz żałuje. "Popełniłem błąd i właśnie za niego płacę"
0 0Parodiował niepełnosprawnych? Pszoniak: Trzeba się puknąć w głowę!